internetový armádní magazín

Japonsko dostalo nabídku stíhače schopného pokořit i typ F-22A Raptor

23.04.2018 08:15

Japonsko by mohlo získat novou stíhačku, která by byla schopna pokořit i americký stroj F-22A Raptor. Americká společnost Lockheed Martin totiž po konzultacích v Japonsku nabídla japonskému letectvu vytvoření nového stíhacího letounu, který by byl hybridem strojů F-35A Lightning II a F-22A Raptor.

Základ současného japonského letectva je tvořen letouny F-15J/DJ, tedy japonskými verzemi amerických strojů F-15 Eagle a letouny F-2, což jsou v Japonsku velmi výrazně modifikované americké F-16 Fighting Falcon. V poslední době začíná japonské letectvo přebírat letouny typu F-35A Lightning II.

Poté co Spojené státy v roce 2007 odmítly prodávat bojové letouny F-22A Raptor spojencům, japonské ministerstvo obrany iniciovalo vývoj demonstrátoru nového domácího stíhače v rámci programu ATD-X Shinshin. Tento stroj se měl stát základem pro vývoj perspektivního, sériově vyráběného stíhacího letounu F-3. Později však japonské ministerstvo obrany začalo považovat tento program za příliš drahý a vyzvalo společnosti BAE Systems, Boeing a Lockheed Martin k účasti na společném vývoji nového letadla.

                                                              letouny F-22A a F-35A

                                                    (foto: Jeremy T. Lock / USAF / PD)

 

V reakci na japonskou výzvu společnost Lockheed Martin navrhla vytvořit hybrid bojových letounů F-35A a F-22A. Nové letadlo vycházející z dnes sériově vyráběného typu F-35A by obdrželo od F-35 nejnovější technologie a od F-22A schopnosti vybojování vzdušné převahy. Japonské letectvo by tak mohlo získat vysoce pokročilý stíhač, který by svými schopnostmi překonával i původně vytoužený americký typ F-22A Raptor. Společnosti BAE Systems a Boeing na japonskou výzvu zatím nezareagovaly.

Japonské ministerstvo obrany obhajuje potřebu nového stíhače touhou mít k dispoci stroj, který bude schopen přímé konfrontace s nejnovějšími ruskými a čínské typy jako jsou Su-30SM, Su-35S, Su-57, J-16, J-11D, J-20 atd. Pokud vláda Spojených států povolí prodej nejnovějších technologií do Japonska, pak do roku 2030 může japonské letectvo získat zásadně nové bojové letadlo. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Japonsko dostalo nabídku stíhače schopného pokořit i typ F-22A Raptor

Datum: 23.04.2018

Vložil: Dip

Titulek: technologie USA

Pochybuji, že Lockheed Martin by mohl pro vývoj použít všechnu technologii. Na tu se vztahujou v USA přísný pravidla.

Datum: 23.04.2018

Vložil: David

Titulek: Nový stíhač

Mám určité pochyby, že by se podařilo nějaký takový letoun vyvinout v dohledné době. Jistě, zní to na první pohled jednoduše - dát dohromady dva letouny, resp. technologie dvou letounů. Ale sladit to i v reálu, to je běh na dlouhou trať. Mohou se objevit nečekané komplikace, technické zádrhele.
Je taky otázkou, kolik by takový vývoj stál , když náklady na vývoj letounu 5té generace jsou enormní

Datum: 23.04.2018

Vložil: Nesher

Titulek: Re: Nový stíhač

To je samozřejmě všechno pravda, ale vyvíjet to celé od začátku je ještě mnohem větší riziko. Prostě pokud chtějí Japonci nahradit F 15 něčím podobným v 5 generaci, tak mají dvě možnosti, buď kývnout na americkou nabídku, která bude v konečném důsledku snažší a levnější (prostě spousta věcí je už hotová), nebo jít cestou vlastního vývoje. Prostě západní, dvoumotorové letadlo 5. generace je jen jedno a je nedostupné.

Datum: 23.04.2018

Vložil: Feri

Titulek: stihac

hm ak usa povolia vyvoz technologie a japonci naozaj zacnu s vyvojom, tipujem, ze zaujem by mohla prejavovat aj Juzna Korea a Thaiwan.

Datum: 23.04.2018

Vložil: Nesher

Titulek: Re: stihac

Případně i Indie, jako kvalitnější náhrada FGFA se to přímo nabízí

Datum: 23.04.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: stihac

Tohle je sakramensky odvážná myšlenka, ale proč ne? Pokud by to dokázali Američani s Japoncama okoučovat.

Datum: 23.04.2018

Vložil: Nesher

Titulek: Re: Re: Re: stihac

Ano to je. Nicméně ve své úvaze jsem vycházel z následujících faktů:
- Japonsko, Indie a Čína mají do budoucna společného nepřítele, Čínu. V téhle partii nemá Rusko, které se v "partnerstvím" s Čínou stává stále více tím slabším, nemá reálně Indii co nabídnout. Aby bylo jasno nemyslím tím zbraně, i když i v této kategorii bude Rusko na indickém trhu (ve srovnání s minulost)í spíše slábnout, viz nákupy z USA v poslední době.
- Japonsko postupně opouští své extrémně pacifistické postoje a momentálně vyjednává s Indií o prodej (včetně přenosu výroby do Indie) japonských amfibií
- Indie v poslední době nakoupila velmi moderní americké zbraňové systémy, namátkou AH 64E, C-130J, C 17, CH-47F, P-8I a je s nimi velmi spokojená, což se o ruské produkci vždy říci nedá.
- zájmem USA bude udělat s Indií to samé co udělala s Čínou koncem 70. let, tj. využila jí proti SSSR, což čínskému rozvoji určitě pomohlo, takže by USA mohly být ochotné Indii poskytnout moderní výzbroj a technologie, ostatně v případě F 16 block 70 se tak už děje.
Ale než se tu do mě někdo pustí (hlavně zdejší početná ruská úderka), je to jen myšlenka založená na základní logice platné nejen v mezinárodní politice, "nepřítel mého nepřítele je můj přítel"

Datum: 23.04.2018

Vložil: Střelec

Titulek: Re: Re: Re: Re: stihac

Indie již přiznala tlak a vyhrožování, ze strany USA např. sankcemi z důvodu velice úzké spolupráce s Ruskem. Vše vyšlo najevo při kontraktu na ruský systém S-400 a Indie nakonec odvětila, že USA nejsou schopni dodat adekvátní analog který dosahuje výkonů ruského systému. Samozřejmě, že se USA snaží snížit vliv Ruska na Indii .. tedy vnutit jí své výrobky a "zhatit" kontrakt např.na S-400, vrtulníky Ka-226, případně dále pokračující nákupy Mi-17 a tanků T-90. Dále Indie kupuje od Ruska fregaty Pr. 11356 + transfer technologií, podobně to pravděpodobně vypadá u situace s konvenčními ponorkami, ať zatím asi nic jistého atd...atd. Proto čas od času vyjde nějaký nikým neověřený článek, že tento nebo tento výrobek je špatný nebo jsou sním nějaké problémy, obzvláště pokud se jedná o výrobek ruský. Je to boj "zájmových skupin uvnitř Indie" (řekněme třeba lobistů poplatných té či oné straně). Co se týká FGFA, Rusko jako jediná země nabídlo Indii letoun nové generace + transfer technologií + domácí výrobu. Ovšem to co "uvolnili pro Indii" a co by dle ruského mínění měl indický průmysl zvládnout se Indům samozřejmě nelíbí. Zdůrazňuji, že FGFA není PAK-FA tedy Su-57, ale pouze letoun vzniklí na jeho bázi či chcete li platformě, dle "parametrů zákazníka" ovšem za určitých podmínek, tedy komponentů uvolněných pro export což např. motor tzv. druhé fáze iz.30 není a jen tak nebude. Indii byl nabídnut maximálně iz.117, ale pro export je uvolněn zatím pouze Iz.117S , který jde hlavně do Číny spolu s Su-35E. To samé platí o avionice apod. Indové samozřejmě řvou, že se jim to nelíbí, že to nepředstavuje jejich představy atd. No mám pocit, že případný hybrid amerických letounů by se mohl nést v podobném duchu, i když jsem zatím s jeho vznikem spíše skeptický. Za to čínské stroje by toho bez ruské pomoci ať už oficiální, ale spíše té neoficiální a hlavně bez ruských motorů ....by toho moc nenalétaly. Rusko zásobuje Čínu surovinami a také potravinami. Vyzbrojili Čínu (většina se zakládá na sovětské či ruské technologii) aby vytvořily určitou sílu v Pacifiku proti USA a jejich spojencům v regionu bez přímé účasti Ruska (tedy pro Rusko minimální náklady, spíše zisk), aneb když se dva perou, třetí se směje. Případnou potřebnou pákou by právě měla být Indie, o kterou se dnes perou. Při pohledu na ruskou pacifickou flotilu, která je spíše symbolická versus US NAVY či Japonské námořnictvo.... globálně vzato tento úkol převzala Čína. Rusko primárně Arktida, tedy nejsilnější severní flotila. Japonsko výhledově bude potřebovat letoun 5.gen jako analog zejména k Čínských strojům o šarvátky (s jadernou mocností) s Su-57 a případným PAK-DP příliš stát nebudou. No a také v té době již může být na trhu nějaký Su-57K/E či dokonce nějaký dvojmístný Su-57MKI přímo pro Indii, bez nějakých tahanic kolem vývoje, technologií, přerozdělování, politikaření či ceně...... no a možná že právě o to z dlouhodobého hlediska jde, kdo ví....

Datum: 24.04.2018

Vložil: Superme

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

Kdy Indie přiznala, že jí USA vyhrožují sankcemi? Zdroj? Já k tomu nevidím jediný důvod. Indie se poslesních pár let sama přiklání více k US, Evropě nebo Japonsku. Těch zbraní nakupují více a více právě z těchto zemí a nezdá se, že by se to měnilo - spíše naopak. Velice pravděpodobný je nákup F-16 a osobně si tipuji, že i F-18, se kterými by zřejmě automaticky Američané postavili Indům letadlovku. V plánu je náhrada T-72, kde bude zajímavé sledovat Indický výběr. Zmiňované fragety budou mít ukrajinské motory, jinak by je Indům neprodali.Datum: 24.04.2018

Vložil: Feri

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

myslim ze sankcie a problemy s dodavkami nahradnych dielov pre zbranove systemy mala India myslim niekedy v 80-90rokoch, kvoli ich jadrovemu programu. ale v poslednej dekade je vidiet vyrazna snaha USA o ziskanie vacsieho balika v indickych zbrojnych programoch a teda aj vplyvu. Zo strany USA je zretelny aj urcity odklon od svojho tradicneho regionalneho milacika Pakistanu. Ale uvidime ako sa budu politicke vztahy formovat v najblizsich rokoch, zda ze v Kasmire opat zacina byt horuco a kratka vojna ala Kargil by mohla situaciu znacne zamiesat.

Datum: 24.04.2018

Vložil: Superme

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

Souhlas. Pákistán se přiklání k Číně, Indie nově hlavně k USA a Japonsku. Američané moc dobře vědí, že Indie je silný hráč, navíc demokratický. V poslední době se rodí čtyřlístek USA, Japonsko, Austrálie a právě Indie, kteří chtějí společně bojovat proti vlivu Číny.

Datum: 24.04.2018

Vložil: Omny

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

jasně Indie přestane kupovat vše ruské a nyní začne kupovat vše americké jenom teda nechápu když to tak je, proč odmítli F-35?? Opravdu si myslíš, že by Indie dala USA 12 mld. USD za letadlovku?? hodně naivní myšlenka

Datum: 24.04.2018

Vložil: FYI

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

FYI: USA ponúkli lietadlovku Indii zdarma (vyradzovaný kus). Ak si k nej kúpia krídlo F-18.

Datum: 24.04.2018

Vložil: Superme

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

To jsem nikde netvrdil a netvrdím. Ale to, že začínají kupovat hlavně západní (nejen americkou) techniku, že se počítá v budoucích zbrojních projektech hlavně se západní technikou o něčem vypovídá. Nepotřebují letadlovku za 12 mld. USD a Američané to levněji postavit umí. Třída R. Ford má ty nejlepší dostupné technologie (ty něco stojí), navíc se Američanům spousta peněz vrátí v budoucnu. Pravda... pokud by Indové chtěli srovnatelnou loď, pak si ji budou muset zaplatit - ale zase to zaplatí někomu u koho mají jistotu, že ta loď bude splňovat vše co chtějí. Nikdo jiný tolik zkušeností prostě nemá.

Datum: 24.04.2018

Vložil: Janči

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

"V plánu je náhrada T-72" ... jjjj :-DDD ... tak to držím palce kolego !! :-DDD
Už živo vidím, ako Indi zvládajú plnohodnotne nahradiť tých cca 2.400+ kusov T-72, ktoré majú zavedené, nejakým iným západným strojom !! :-DDD

Skôr to vidím na "mokré sny"... realita bude skôr tá, že tie T-72 plnohodnotne nahradiť nejakým západným tankom nezvládnu a budú happy, ak ich z časti nahradia ďalšími domácimi T-90 ;-)

Datum: 24.04.2018

Vložil: Superme

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stihac

Mělo by se jednat o několik typů. To, že se nebude ve velké míře jednat o ruské stroje je jasné - jinak by přeci mohli modernizovat větší část T-72 na B3 a k tomu dokoupit T-90. Ale jaké to budou stroje... to otázka. Oni chtějí evidentně lehké i těžké tanky. U těžkých je volba jasná, tam to logicky ukazuje na západní techniku. U lehkých... lehké jsou ruské tanky a nebo nově vyvíjené (teprve v plenkách) Americké, popřípadě projekt tanku na podvozku CV90.

Datum: 23.04.2018

Vložil: rase

Titulek: Re: stihac

hlavně se mluví (krom Japonska) i o Austrálii a myslím že by zájem mohla mít i Kanada, která chtěla dvoumotorový stroj. Jižní Korea a Indonésie si kuchtí vlastní stroj KAI KF-X. Jeho prototyp má vyjet už 2021, první let 2022. Tady si tedy myslím, že jej už dotáhnou do konce. Bude to určitě ještě zajímavé

Datum: 24.04.2018

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: stihac

Austrálie své letectvo již dost pořešila a na další program stíhaček asi nebude mít peníze. Kanada má řešení ještě otevřené, ale na japonsko-americký hybrid nemůže čekat. Volbu nějakého dalšího dočasného řešení za hranici roku 2030 vidím jako málo pravděpodobnou.

Datum: 23.04.2018

Vložil: Superme

Titulek: Ano!

Budu doufat, že to dopadne. V dané oblasti bude podobný strojv budoucnu extrémně důležitý

Datum: 23.04.2018

Vložil: rase

Titulek: Re: Ano!

zdá se že podobnou spolupráci nabízejí Britové a jejich část BAE Systems. Tedy je dost možné, že Japonci budou vybírat partnera k jejich Mitsubishi právě mezi BAE a Lockheetem. Obě možnosti jsou dle mého hodně zajímavé.

Datum: 23.04.2018

Vložil: Superme

Titulek: Re: Re: Ano!

Souhlasím. Teoreticky by mohli spolupracovat i všechny tři firmy. Pak by to bylo teprv zajímavé sledovat.

Datum: 24.04.2018

Vložil: rase

Titulek: Re: Re: Re: Ano!

i to je možné, rozhodně by to bylo velice zajímavé a práce by jim patrně šla pěkně rychle

Datum: 24.04.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: Re: Re: Ano!

Nezdá se vám pánové, že by to byla nuda, kdyby všichni spolupracovali jako rovní partneři a nebyla žádná konkurence? Jen ať se pěkně porvou. Již tak je letecký průmysl provázaný až až. I ten poražený vždy dostane nějaké drobky a náklady na souboj se mu částečně vrátí.

Záznamy: 1 - 23 ze 23

Vyhledávání