internetový armádní magazín

Kanada možná urgentně pořídí letouny Super Hornet

23.11.2016 16:20

Kanada prozkoumá možnost urgentního nákupu osmnácti víceúčelových bojových letounů Boeing F/A-18E/F Super Hornet, které by ve výzbroji jejího letectva doplnily používané, více než třicet let staré stroje řady CF-18 Hornet. Mělo by jít o řešení, které by zabránilo strátě schopností do doby, než bude rozhodnuto ve věci pořízení (či nepořízení) letounů Lockheed Martin F-35A Lightning II.

V současné době má kanadské letectvo (Royal Canadian Air Force - RCAF) celkem 98 strojů Hornet, z nichž aktivně používá asi 77. Všem těmto strojům končí životnost mezi léty 2017 a 2023, takže je nejvyšší čas zabývat se, byť třeba nouzovým, řešením jejich náhrady nebo doplnění. Případný nákup několika F/A-18E/F kanadským letectvem by určitě zlepšil postavení firmy Boeing v dalším souboji o získání zakázek, a Boeing to pochopitelně vítá.

Firma Lockheed Martin, která v Kanadě zatím se svým strojem F-35A Lightning II neuspěla má pocity naprosto opačné. Prohlásila, že uznává případné rozhodnutí kanadské vlády pořídit letouny Super Hornet k doplnění schopností kanadského letectva, ale stále je přesvědčena, že tím nejlepší řešením pro kanadské operační potřeby je nákup strojů F-35. Militarybox, CC BY-SA

                                                                     CF-18 Hornet

                                                        (foto: Tyler Brenot / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Kanada možná urgentně pořídí letouny Super Hornet

Datum: 24.11.2016

Vložil: J.S

Titulek: F/A18F VS Rafale B F3R VS Gripen C VS Typhoon

RCAF si kupuje zajíce v pytli. 1-Rafale, 2- Gripen , 3- Typhoon . To letadlo svítí na míle daleko.

Datum: 24.11.2016

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: F/A18F VS Rafale B F3R VS Gripen C VS Typhoon

To pořadí je podle čeho? Podle velikosti čelní radiolokačně odrazné plochy, nebo něčeho jiného?

Datum: 25.11.2016

Vložil: J.S.

Titulek: Re: Re: F/A18F VS Rafale B F3R VS Gripen C VS Typhoon

Ano. Jak rcs ,tak i komplexní EWS. Superhornet je dozajisté skvělé letadlo. Konstrukčně je postavené v druhé polovině 90.let. V té době byly jiné požadavky na letoun . Samozřejmě i operačně taktické vlastnosti. Letoun z konstručního hlediska svítí. A to díky materiálům použitým při stavbě, tak zastaralému systému ECM. Letouny typu Rafale C,B,N mají komplexní ochranu ,která je implementovaná uvnitř letounu. Říká se tomu fúze dat zjednodušeně. To samé platí pro JAS-39C,D . Typhoon tyto vlastnosti má podle verze batche, blocku..

Datum: 24.11.2016

Vložil: Alex

Titulek: Re: F/A18F VS Rafale B F3R VS Gripen C VS Typhoon

Takže jedině vyprosit si Raptory. Ti by to s tím svícením vyřešili.

Datum: 24.11.2016

Vložil: AusPow

Titulek: Super Hornet

Výběr nového typu bojového letadla je velmi složitá věc. Rozhodně to není jen o tabulkách ekonomie provozu s uměle upravovanými čísli pro masírování veřejnosti, o maximálním doletu, dvoumotorové nebo jednomotorové koncepci apd. Nejobjektivnější by bylo podrobit konkurenty proti sobě ve společném dlouhodobém testu podle zvyklostí a potřeb konkrétního letectva, ale to se nikdy nestane. Bylo by to nákladné, časově a technicky náročné a většina výrobců by na něco takového vůbec nepřistoupila, protože by reálně hrozilo, že jejich velkohubá prohlášení by šla, jak se říká v Čechách "Do kytek". Porovnáváním údajů z různých tabulek a reportů se nikdy nedostanete k objektivní informaci. Existují různé normy pro počítání, různé zvyklosti jednotlivých letectev, různé postupy u ověřování parametrů u výrobce a u letectva atd. Kdo chce věřit tomu, že F-35 jednoznačně válcuje F/A-18E/F Improved, a čerpá přitom údaje na serverech podporovaných firmou Lockheed Martin, tak tomu bude věřit pořád. Pokud je navíc ekonomem ve firmě provozující nákladní automobilovou dopravu a je zarytým "tabulkářem", tak je úplně ztracený a všichni ostatní mu budou připadat jako blázni, včetně kanadských pilotů a členů kanadské vlády, kteří chtějí letadla Super Hornet.

(upraveno redakcí)

Datum: 25.11.2016

Vložil: J.S

Titulek: Re: Super Hornet

Dobrý den. Souhlasím ve většině s Vámi. Pravda je, že výběrové řízení v RCAF proběhlo regulérně. S největší pravděpodobností zvítězí F/A18F. Je tu ale ... cena za provoz 18 Superhornetů. Ta se s menším počtem letadel rapidně zvyšuje. Je mi jasné proč vyhraje supersršeň. Jelikož inventář logistiky, výbavy pilota, technika, výzbroje je kompatibilní. Jakákoliv implementace do jiného letounu přijde hodně draho.

Datum: 24.11.2016

Vložil: Jirka4form

Titulek: Super Hornet

Domnívám se, že Super Hornet je pro Kanadu lepší volba než F-35. Ani jeden z těchto typů není nejvhodnější ke střežení velkého vzdušného prostoru jaký má Kanada, ale Super Hornet je na tom přece jenom o kousek líp. Navíc Super Hornety budou levnější, a i jejich provoz bude levnější. Avizované postupné snižování provozních nákladů u F-35 je stále v dost teoretické rovině. Dalším důvodem pro volbu Super Hornetů bude podstatně jednodušší přechod od současných CF-18.

Datum: 23.11.2016

Vložil: Xawier

Titulek: Vyjádření...

...firmy Lockheed Martin je velice vtipné!:D Nicméně správně americké!

Datum: 24.11.2016

Vložil: Alex

Titulek: Re: Vyjádření...

Američaji jsou svými oficiálními prohlášeními pro novináře velmi často směšní až trapní. Bylo by zajímavé slyšet, co si o stejné věci vykládají ti samí lidé neoficiálně až "spadne opona".

Datum: 23.11.2016

Vložil: Pepe

Titulek: Super Hornet

Koupit Super Hornety a nějaký rok vyčkat není v případě Kanady řešení úplně k zahození. Ještě větší smysl by to mělo, kdyby bylo možno čekat na něco jiného než jen na F-35. Nic jiného z toho "správného pytle" však není na dohled. F-35 je chromý "zgrčenec", kterého si budou muset všichni koupit, protože nebudou mít jinou volbu. Teprve pak se z něho postupně stane po několika desítkách let slušné letadlo. To však už bude jiná éra.

(upraveno redakcí)

Datum: 25.11.2016

Vložil: J.S

Titulek: Re: Super Hornet

Souhlasím s vámi. Plná operační způsobilost F-35A,B,C bude podle mého vjemu okolo 2022

Záznamy: 1 - 11 ze 11

Vyhledávání