internetový armádní magazín

Katar zrušil nákup tří letadel Boeing E-737 AEW&C

26.10.2018 15:55

Katar se rozhodl zrušit plánovaný nákup tří amerických letadel včasné výstrahy Boeing E-737 AEW&C. Plán nákupu těchto strojů za 1,8 miliardy dolarů byl oznámen v roce 2014 na výstavě DIMDEX 2014 v Dauhá.

Katarské ministerstvo obrany ani společnost Boeing zrušení obchodu zatím nijak nekomentovaly.

Letouny Boeing E-737 AEW&C měly podle předpokladů významně zvýšit bojové schopnosti katarského vojenského letectva. Zatím není jasné, zda se Katar rozhodl v zásadě opustit nákup letadel této kategorie, nebo zvažuje nějaké alternativní řešení.

Seznam dalších výrobců, od nichž Katar může koupit letadla včasné výstrahy je poměrně malý. Pokud se vezme v úvahu, že katarské letecké síly nenakupují leteckou techniku v Číně, v Rusku ani v Izraeli, jediným možným řešením přicházejícím ještě v úvahu je nákup strojů GlobalEye od švédské firmy Saab.

Letouny typu Boeing E-737 AEW&C byly již pořízeny Austrálií (6 jednotek), Korejskou republikou (4 jednotky) a Tureckem (4 jednotky).

Letoun je vybaven multifunkčním radarem MESA (Multirole Electronically-Scanned Array) s anténním systémem nové generace vyvinutým společností Northrop Grumman s integrovaným identifikačním systémem. Radar je schopen detekovat vzdušné cíle na vzdálenost přesahující 320 km a povrchové cíle na více jak 240 km. Militarybox, CC BY-SA

                    Boeing E-737 AEW&C tureckého letectva / foto: Seattle Aviator / CC BY-SA

 

Diskusní téma: Katar zrušil nákup tří letadel Boeing E-737 AEW&C

Datum: 28.10.2018

Vložil: Cateye

Titulek: ..

Divím se že Katar hned nezvolil GlobalEye, je pro ně mnohem vhodnější a navíc se Švédům opravdu povedl.

Záznamy: 1 - 1 ze 1

Vyhledávání