internetový armádní magazín

Klíč k úspěchu bojových letadel šesté generace

14.12.2015 18:30

Podle vyjádření představitelů americké společnosti Northrop Grumman, vítězem soutěže o vývoj a výrobu amerického víceúčelového bojového letounu šesté generace, který bude nahrazovat stroje F-15C/D/E a F-22A u vojenského letectva (program FX) a F/A-18E/F u letectva vojenského námořnictva (program FA-XX) bude firma, která nabídne nejefektivnější způsob, jak minimalizovat tepelné vyzařování nového stroje.

Nové americké letadlo bude téměř jistě vybaveno laserovou zbraní a novými vysoce výkonnými snímači a obrannými systémy, které budou pro svůj provoz vyžadovat velké množství energie. Američtí odborníci tvrdí, že i ten nejlepší současný laser má účinnost maximálně 32 až 33%, a že při generování laserového paprsku o výkonu 1 MW budou vznikat minimálně 2 MW tepelné energie. To, spolu s tepelným vyzařováním motorů, představuje složitý problém pro zachování nízké zjistitelnosti. Takový letoun bude muset být vybaven velmi složitým systémem, který sníží jeho tepelný podpis a umožní mu být tak "neviditelným" pro dnes stále citlivější průzkumné a sledovací IR senzory. Militarybox, CC BY-SA     

                                    stíhačka šesté generace v představách firmy Boeing

                                                (foto: Boeing / wikia / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Klíč k úspěchu bojových letadel šesté generace

Datum: 15.12.2015

Vložil: veterán 47

Titulek: dodatok

Možno ste si už všimli, že sa k takýmto strojom staviam dosť skepticky. Fyzika sa totiž nedá oklamať vyriešiš jedno objaví sa druhe. Ako sa v článku píše najväčší problém je tepelná stopa to je ten hlavný fyzikálny. Druhý je vývoj systémov REB. Dnes USA si nevedia dať rady s ruským REB, ktorým chránia letisko v Lakaatii. Svojími prostriedkami jednoducho nevidia čo sa tam deje aj keď AWACS lieta takmer nad ním. Toto je nešťastie aj strojov typu F 22, 35 či PAK TA, bez AWACS ani ranu. Bez neho sú to bežné stroje s horšou aerodynamikou. Rusko má obdobný systém aj pre lietadlá ktorý dokáže "zneviditeľniť" skupiunu strojov, tak že je možné, že v boji sa uvidia až keď si bodú hladieť do očí.

Datum: 15.12.2015

Vložil: David

Titulek: 6 generace

Důležité je, že USA již pracují na projektu letounu 6té generace, zatímco Rusko stále přešlapuje u letounu 5 té generace T-50 a celý program spíše omezují. A Čína je na tom obdobně.
Je mi jasné, že k letounu 6 té generace bude ještě dlouhá cesta, jistě se to neobejde bez komplikací, stačí se ostatně podívat na projekt letounu F-35. Ale důležitý je ten trend, kdy na projektu se již pracuje a USA si tak i nadále udržují svůj náskok

Datum: 15.12.2015

Vložil: marconi

Titulek: Re: 6 generace

Čtěte pořádně, oni teprve vybírají firmy, které se budou na vývoji podílet a současně si teprve ujasňují co od letounu očekávat.

Datum: 16.12.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: 6 generace

Tak já samozřejmě číst umím. Ano, celé je to teprve na počátku, probíhají především diskuse, jak by to letadlo mělo vypadat, co od něj očekávat atd. Obdobný proces je při každém projektu. Ale to nemění nic na tom, že jsou dál než jiní.

Datum: 16.12.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: Re: 6 generace

USA se vžily do role největšího agresora na světě a pokud si mají být jisty, tak musejí být ve vývoji většiny klíčových zbrojních systémů na špici. Je to role velmi drahá, ale ony část nákladů prostřednictvím své měny skrytě rozptýlí do ekonomik jiných států.

Datum: 15.12.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: 6 generace

No již před pár lety se různí představitelé UAC vyjadřovali, že na definování parametrů stíhacích letounů 6té generace se v Rusku usilovně pracuje. Myslím, že v Rusku jsou minimálně stejně daleko, jako v USA, ale ve finále si tradičně počkají, s čím se v USA vytasí. Koneckonců, nemají kam spěchat...

A co se týče T-50, nemyslím si, že by nějak přešlapovali. Vidím v tom klasický vývoj a i kdyby první sériové letouny vzlétly za 5 let, pořád by jim ten vývoj šel rychleji, než například v USA vývoj F-35...

Datum: 16.12.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: 6 generace

Vidím to velmi podobně. Na tahu jsou Američané, takže ať "táhnou" k šesté generaci. Osobně tady to rozdělování na generace vůbec nemám rád. Do příchodu amerického Raptora neštěkl po nějakých generacích ani pes.

Datum: 15.12.2015

Vložil: Cateye

Titulek: Re: 6 generace

Neřekl bych. Prozatím jsou všechny aktivity kolem letounu šesté generace pouze soukromýmy projekty firem, které odhalují svoje představy a potažmo tak lobují za svoje zájmy. Ale stále ještě nebyly oficiálně ani stanoveny kritéria pro letouny 6. generace, protože neexistuje jednotný konsensus (... upraveno redakcí) na to co by tato generace měla vlastně umět.
Američané samozřejmě stále budou mít náskok, už proto že zbytek světa čeká jakým směrem se posunou. Na druhou stranu ten kdo musí dotahovat náskok se také může poučit z chyb průkopníka.
Nejlépe je to vidět na vývoji japonského letounu 5. generace. Japonci prohlásili, že v jsou v případě nějakého razantního posunu ve vývoji šesté generace, připraveni vývoj páté přeskočit. Takže se může stát, že ten kdo začal jako poslední se nečekaně ocitne na špici vývoje. A podobně to může být i u jiných států...

Datum: 15.12.2015

Vložil: jsk

Titulek: nevěřte hkned všemu co se objeví..

..nepřítel naslouchá a to je někdy i dobře..

Datum: 14.12.2015

Vložil: veterán 47

Titulek: sen

Je to veľký sen, ktorý naráža na mnohé fyzikálne zákonitosti.

Datum: 14.12.2015

Vložil: bog

Titulek: teplo

V tak pokročilom technologickom sektore by som už očakával priamu premenu tepla na elektrinu.

Záznamy: 1 - 11 ze 11

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

   PODPOŘTE MILITARYBOX