internetový armádní magazín

Koupí Argentina izraelské Kfiry?

27.07.2015 15:05

Argentina a Izrael se přeci jenom asi dohodnou ve věci bojových letounů Kfir pro argentinské letectvo. Izraelská cenová nabídka starších modernizovaných strojů překonala nabídku Číny obsahující nové stroje JF-17 Thunder.
Argentina oznámila plán náhrady zastaralých letadel Mirage III EA, Degger a A-4 Skyhawk již před několika lety. Tento plán však kvůli přetrvávajícím finančním problémům postupně nabral určitý skluz.

                                                         IAI Kfir-CE letectva Kolumbie
                                                         (foto: Andres C. / CC BY-SA)


Na letecké výstavě v Le Bourget v roce 2013 kontaktovali zástupci argentinské společnosti FADEA (Fabrica Argentina de Aviones) čínskou korporaci Chengdu s žádostí o získání podrobných informací o vyráběných letounech JF-17 Thunder. Následovala série jednání, která vyústila v únoru letošního roku v dohodu o vytvoření společné pracovní skupiny k posouzení možnosti přijetí čínských letadel JF-17 nebo J-10 argentinským letectvem. Letouny JF-17 byly vyhodnoceny jako vhodné a byla otevřena cesta k dohodě o nákupu.
Na podzim roku 2014 Argentina projevila vážný zájem také o možnost získání až 24 nových švédských strojů Saab JAS-39E/F Gripen, které se budou v blízké době licenčně vyrábět v sousední Brazílii. Do věci se však vložila britská vláda, která má strach z možného nárůstu síly argentinského letectva a vyhrocení situace kolem sporných Falkladských ostrovů a pohrozila blokací britských dílů pro švédská letadla. Náhrada těchto dílů by byla komplikovaná, zdlouhavá a absolutně nerentabilní.
Souběžně se zájmem o Gripeny začalo argentinské letectvo vyhodnocovat možnost nákupu dvanácti až čtrnácti starších izraelských letounů IAI Kfir. Na letošní výstavě v Le Bourget pak proběhla série jednání zástupců argentinského letectva a představitelů společnosti IAI.
V současné době Argentina údajně zvažuje jako prozatimní řešení nákup osmnácti Kfirů s resursem 10 až 12 let. Pak by měly být Kfiry nahrazeny úplně novými letouny (možná čínskými JF-31). Militarybox, CC BY-SA
 

 

 

Dřívější zpráva 21.4.2015 : Argentina se pravděpodobně již rozhodla pro letouny JF-17 Thunder

 

 

Diskusní téma: Koupí Argentina Izraelské Kfiry?

Datum: 29.07.2015

Vložil: David

Titulek: Argentina

Ona argentinská snaha získat nové letouny, to je taková never ending story. Každou chvíli se objevují protichůdné informace -a to Militarybox je v tomto spíše umírněný.. Nové stíhací letouny Argentina přitom potřebovala už před lety. Čím víc se to rozhodnutí oddaluje, tím je situace obtížnější, piloti pomalu nemají na čem létat a jak si udržovat svou úroveň výcviku. Nějaký hypotetický střet s britskými Typhoony a jejich kvalitně vycvičenými piloty by pak měl asi jednoznačný výsledek

Vyhledávání