internetový armádní magazín

Letectvo Saúdské Arábie má zájem o ukrajinské letouny An-178

21.12.2015 12:50

Ukrajinská státní společnost Antonov a saúdskoarabská firma Taqnia Aeronautics podepsaly memorandum o možné budoucí dodávce třiceti nových ukrajinských transportních letounů Antonov An-178 pro potřeby vojenského letectva Saúdské Arábie.

Podle saúdskoarabských vyjádření, byly letouny An-178 vybrány pro jejich velmi výhodnou cenu a nízké provozní náklady. Některé komentáře však připouští možnost, že v dohodě o možném nákupu ukrajinských letadel Saúdskou Arábií je více stran, a že jsou v ní zohledněny zájmy i jiných zemí než jenom Ukrajiny a Saúdské Arábie.

Firma Taqnia Aeronautics, která je součástí saúdskoarabské státní společnosti pro rozvoj a investice, se také v memorandu zavázala k marketingové podpoře letounů Antonov An-178 na trzích dalších zemí Blízkého východu a budoucí možné společné výrobě těchto strojů.

Letoun An-178 je derivátem dopravního An-158, určeného pro přepravu osob na regionálních tratích, je však vybaven trupem o zvětšeném průměru, sklopnou nakládací rampou v zádi a silnějšími motory. Letoun by měl být schopen přepravovat až 90 vyzbrojených vojáků, 70 výsadkářů nebo až 18 tun nákladu. Rozměry jeho nákladového prostoru jsou podle zveřejněných informací 16,54 m x 2,73 m x 2,73 m. Celková délka letounu je 32,23 m a rozpětí jeho křídla 30,57 m. Letoun je schopen dosáhnout maximální rychlost 825 km a s nákladem o hmotnosti 18 tun překoná vzdálenost minimálně 990 km. Letoun An-178 existuje zatím pouze v jediném prototypu. Militarybox, CC BY-SA

                                                                Antonov An-178

                                                        (foto: V. Koba / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Letectvo Saúdské Arábie má zájem o ukrajinské letouny An-178

Datum: 22.12.2015

Vložil: Luky

Titulek: ...

Kde je konec AN70? Takový krásný stroj...Čestný konkurent A400 A C130J a kde je mu dnes konec?

Datum: 22.12.2015

Vložil: Alex

Titulek: Re: ...

An-70 - překrásný stroj, kterého je neskonalá škoda. Má smůlu, protože "západu" se podařilo "velmi dobře" rozdrbat vazbu Rusko - Ukrajina. Na An-70 by se v Airbusu asi nedívali zrovna s láskou.

Datum: 24.12.2015

Vložil: Jirka

Titulek: Re: Re: ...

No pro státy střední a východní Evropy AN 70 by byl zajímavý stroj.Škoda,že nikdo nemá dost odvahy do toho jít.I když určitě není to bez problémů

Datum: 21.12.2015

Vložil: Alex

Titulek: An-178

Transportní An-178 má údajně potíže s centráží a bude se muset ještě podrobit úpravám, takže třeba to s tím nákupem Saúdskou Arábií ještě nebude tak horké. Část dílů ukrajinského letounu stále pochází z Ruska (stejně jako část dílů letounů vyráběných v Rusku stále pochází z Ukrajiny), a tento fakt může situaci také ještě trošku zamotat. Současné nejmodernější ukrajinské "transporťáky" jsou již pouze labutí písní Antonova a pozůstatkem společného vývoje s Ruskem. Cesta Antonova vede do kytek a nezachrání ho ani Číňani, kteří také jenom čekají na možnost získání technogií a zkušeností. Představa, že Číňani pouze investují do Antonova a budou "šťastně" produkovat letadla na Ukrajině jen proto, aby zachránili nějaké slavné jméno a ukrajinský průmysl je podle mne také naivní.

Datum: 21.12.2015

Vložil: vašek havel..

Titulek: lubošek zadolárek...

naši ukrajinští udajní přátele nazývají tento letoun jménem válečného zločince štefan banderka coš je skandální, doufám že se naše politická elita pro ty tomu durazně ohradí hlavně spoléhám na Luboška zadolárka....

Datum: 21.12.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: lubošek zadolárek...

Jsou to "fašouni", takže se není čemu divit. Hruď se jim musí zdvíhat pýchou, že pojmenovali něco po takovém zmetkovi. Úchylná Evropa to posvětila, podobně jako nelegální migraci a další lumpárny, které nás bezprostředně ohrožují. Hold evropská elita to vidí trošku jinak.

Datum: 21.12.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: An-178

Že by se Ukrajina s holým zadkem upnula k bohaté Saúdské Arábii? Je to možné. Ukrajina to teď možná vidí jako záchranu, protože An si v Evropě asi moc neškrtne a Saúdská Arábie to bere jako výhodnou investici do budoucnosti. Získá od Ukrajiny za babku zkušenosti a technologie, a pak se v tomto oboru možná postaví na vlastní nohy. Ukrajinci budou čím dál víc dodávat pouze díly a čím dál míň dodávat hotová letadla.

Datum: 21.12.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: An-178

Jasně. Má to taky svoji politickou rovinu. Západem "naočkovaní" Ukrajinci udělají vše, aby se dostali do opozice vůči Rusku, a spolupráce v letectví se Saúdskou Arábií, která je protivníkem Ruska je pro ně ta správná karta. Těžko říct jakou pozici zaujímají Američani, protože Ukrajinci jim sebrali kšeft. Snad se mohou ukojit tím, že ukrajinská letadla budou stejně naplněná americkou avionikou.

Datum: 21.12.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: An-178

Viděl bych to spíš pragmaticky, žádná firma nechce spadnout na hubu. Takže bude ráda za kohokoliv. Všichni extrémisti nosí kalacha vynález USSR a taky se z toho závěry nedělají. Zkrátka se to taky nacpalo všem a teď se těchto střelmistrů všichni bojí. Antonov má skvělou minulost, co se týče transportních letadel, nevidím důvod kvůli hloupé politice je najednou zavrhovat. Jako naše Aero taky nemůže za soudruhy, kteří to tu rozkradli.

Datum: 21.12.2015

Vložil: veterán 47

Titulek: Re: Re: An-178

Je to veľmi pravdepodobné, že je to ozaj labutia pieseň značky Antonov. Veď v posledných desatročiach ju držali nad vodou ZSSR a potom Rusko. Určite je to dobré lietadlo a dokonca aj na pohľad veľmi pekné, ale narodilo sa do zlej doby. Pred Kyjevským Majdanom by bolo Rusko určite odberateľom jak An-178 tak aj jeho civilných derivatov. Dnes je však nádej nulová. Ak Rusko bude potrebovať lietadlá takehoto typu, buď pôjde cestou vlastného vývoja alebo sa obráti na brazilský Embraer, ktorého obdobný typ sa už chystá do sériovej výroby. Škoda mám veľmi dobré spomienky hlavne na starú An-2.

Datum: 21.12.2015

Vložil: David

Titulek: AN-178

Vzhledem k tomu, že letectvo Saúdské Arábie provozuje Herculesy a že celkově se armáda Saúdské Arábie orientuje spíše na technologicky vyspělou západní výzbroj, je to opravdu překvapivé. Kdo ví, co z toho nakonec bude

Datum: 21.12.2015

Vložil: Míša

Titulek: Hmmm

No já bych je bral do AČR taky, naopak bych dodal Alcy a bylo by to rozhodně výhodnější, než ten prodej amíkům pod cenu. Měli bychom konečně trasportní éro lepší kapacity. A podpořili jejich ekonomiku.

Datum: 22.12.2015

Vložil: Luky

Titulek: Re: Hmmm

Zase nějakej inženýr koupí místo nákladních strojů nějaké dopravní :D

Datum: 22.12.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: Hmmm

:-) :-) :-) Přesně tak.

Záznamy: 1 - 14 ze 14

Vyhledávání

 

 

 

 

 

    PODPOŘTE MILITARYBOX