internetový armádní magazín

Letové zkoušky letounu PAK FA se blíží ke konci

08.12.2015 16:20

Podle prohlášení náměstka ministra obrany Ruské federace generála Jurije Borisova učiněných pro ruskou agenturu RIA Novosti a další ruská média jsou letové zkoušky nového víceúčelového bojového letounu PAK FA (Suchoj T-50) těsně před dokončením. Letoun ve zkouškách podle Borisova potvrzuje všechny předpokládané charakteristiky.

V současné době probíhají testy několika prototypů letounu PAK FA, které jsou zaměřené na zkoušky nainstalovaného elektronického vybavení a různých na letounu použitelných zbraní. Již dokončené testy potvrzují celkově vysoké výkony stroje.

                                        PODPOŘTE MILITARYBOX

Letoun PAK FA společnosti Suchoj, který patří k strojům vzv. "páté generace" svojí aerodynamickou koncepcí navazuje na současné stroje značky Su, disponuje však výrazně posílenými charakteristikami nízké zjistitelnosti radiolokátory protivníka. Je vybaven zcela novou avionikou, včetně radiolokátorů s aktivními anténami a revolučními systémy zajišťujícími široké povědomí o situaci, varování před hrozbami a automatickou pasivní i aktivní obranu.

I když se zkoušky PAK FA blíží svému konci, podle některých zdrojů v současné situaci neexistuje předpoklad rozsáhlé sériové výroby letounu v podobě v jaké ho známe, a jeho velkého rozšíření vrámci ruských vzdušných sil. Toho se pravděpodobně dočká až vylepšený typ, a to o několik let později oproti plánu. Rusové ve své podstatě však nemají kam spěchat a stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti". Militarybox, CC BY-SA

                                                               Suchoj T-50

                                                     (foto: Rulexip / CC BY-SA)


 

Diskusní téma: Letové zkoušky letounu PAK FA se blíží ke konci

Datum: 14.12.2015

Vložil: veterán 47

Titulek: čo ďalej

Všetci tu diskutujeme o tom, koľko lietadiel a za koľko peňazí postaví ten či ten. Tu si je potrebné uvedomiť, že to čo v USA vyrobia za 5 dolárov Rusko vyrobí za 3 a menej dolárov. Tak že rátať koľko lietadiel PAK vyrobia nemožno tak ľahko odhadnuť. Skutočnosťou, ktorá zatiaľ platí je to, že tieto lietedlá dodnes sú a pravdepodobne naďalej zostanú len ako doplnok klasických strojov. Má to viac dvôvodov riešenie neviditeľnosti naráža na to ako obísť fyzikálne zákonitosti čo je drahé a časovo náročne, pričom vývoj elektronických prostriedkov na ich odhalovanie postupuje rýchlejším tempom.

Datum: 09.12.2015

Vložil: Bors

Titulek: PAK FA

Rusové zavedou PAK FA každopádně, v takové nebo zlepšené podobě, teď nebo později. Nic jiného jim nezbývá. Je to podobné jako F-35 u Američanů. Skoro všichni vědí, že to letadlo se moc nepovedlo a stojí za hovno, ale všechno je již tak daleko, stálo to tolik pěněz, úsilí a času, že není cesty zpět. Zrušení F-35 by znamenalo téměř katastrofu pro USA a zrušení PAK FA by znamenalo katastrofu pro Rusko.

Datum: 09.12.2015

Vložil: Míša

Titulek: jj

Jsem nejvíc zvědavej, jestli při současné ekonomice je vůbec zavedou, byť v Rusku je bohužel maximální prioritou zase zbrojit. Ale na leteckých dnech budou veselit populaci, že mají srovnatelný eroplány se západem, byť v pár prototypech. Skepse je na místě.

Datum: 08.12.2015

Vložil: bog

Titulek: T-50

Čaká sa ešte na niečo iné okrem motorov?

Trochu odbočím od témy. Je známa aspoň pravdepodobná max. hodnota suchého ťahu motora PW F119?

Datum: 08.12.2015

Vložil: Alex

Titulek: Re: T-50

Tak na internetu jsou údaje o max. tahu F119 přece dostupné (i když těžko říct jestli jsou pravdivé). Většinou se uvádí 160 kN nebo 35000 liber, což je v přepočtu 155,7 kN.
Pro porovnání ruský Al-41F1A - 177,9 kN

Datum: 09.12.2015

Vložil: bog

Titulek: Re: Re: T-50

lenže toto je hodnota s prídavným spaľovaním. Najnižšiu hodnotu suchého ťahu, ktorú som našiel, uvádza wikipédia a to je 116kn, čo sa mi i tak zdá dosť optimistické.

Datum: 09.12.2015

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Re: T-50

Možná je to optimistiká hodnota, ale podle mne nebude o nějak moc menší když má letadlo dosahovat supercruise na úrovni větší než 1,8 Machu. Bez dostatečného tahu to asi nepůjde.

Datum: 09.12.2015

Vložil: bog

Titulek: Re: Re: Re: Re: T-50

na takú rýchlosť by F-22 teoreticky stačil ťah veľmi zhruba 2x 90-95kN

Datum: 09.12.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: T-50

No tak na to zapomeň!:-D Ale pobavil jsi;)

Datum: 09.12.2015

Vložil: bog

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: T-50

prečo? Eurofighter s 2x90kN dosahuje 2 machy, MiG-29 s 2x80kN. Su-35 s 85kN prekonal myslím 1.2 machu. O najvyššej takto dosiahnutej rýchlosti som už informácie nenašiel. A to sú lietadlá s trochu inou aerodynamikou než F-22

Datum: 09.12.2015

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: T-50

Tuhle informaci čtu prvně. Nějak se mi to nezdá, to bude nějaký informační šum.

Datum: 09.12.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: T-50

Supercruise na úrovni mach 1,8 asi nevěří ani největší optimisté:)

Datum: 08.12.2015

Vložil: Sd

Titulek: Pak co

Je to určitě dobrá zpráva...PAK FA Rusko potřebuje až po roce 2020-2025 ----

Datum: 08.12.2015

Vložil: Kokso

Titulek: Cinska 5G konkurencia

Robis si srandu s cinskou konkurenciou? Vlastna armada odmietla J. 11 kvoli nekvalite, J 20 a spol su potemkinove dediny s ruskymi motormi, ani nie nie su schopni zlti okopirovat, nieto urobit. Cinske moznosti v oblasti vojenskej high tech sa znacne precenuju....

Datum: 08.12.2015

Vložil: Arten

Titulek: stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti" ??

Ale kdeže, radi by PAK zaviedli v čo najväčšom počte, veľmi radi... Aj exportovať a obsadiť trhy pred Čínskou 5G konkurenciou by chceli...
Žiaľ, buď to s tými skúškami nebude také ružové, alebo - to skôr - peniažky dochádzajú... (a možno oboje).

Datum: 08.12.2015

Vložil: pepin ohamba

Titulek: Re: stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti" ??

A protože ARTIKU zase máš pravdu,, penážky docházaju tak tady máš číslo učtu 1227290/6100,, aby nedocházaly .... tak doufám že poždímáš svou jistě bohatě nadítou kešenu...

Datum: 08.12.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti" ??

Však oni je díky Indům v exportní verzi exportovat budou - tomu věřím. Věřím taky té "rozumné dostatečnosti", protože když pomineme těch několik amerických F-22 (teoreticky nejlepších na světě), tak jejich Su-35S a Su-30SM jsou minimálně rovnocenné nebo lepší než všechny ostatní bojová letadla na světě. Nové čínské stroje znamenají sice určitě pokrok, ale bez řady ruských komponentů jsou na úrovni plastových modelů, v Evropě se ve věci letadel nové generace nic neděje, Japonská a další asijská konkurence je víceméně pouze na papíře a F-35 je kašpárek, který může uspět v souboji pouze v případě, že bude mít v zádech obrovskou podpůrnou mašinérii.

Datum: 09.12.2015

Vložil: jel

Titulek: Re: Re: stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti" ??

pokud je f22 několik, tak su35 je zanedbatelně?
K podceňování f35 - myslím, že zrovna proti současným strojům ruské provenience bude mít dost dobrou šanci na úspěch, právě díky tomu, že bude později odhalen a bude tedy moc využít moment překvapení a vystřelit jako první. Čínské výrobky bych také nepodceňoval, stále jsou jistě závislé na zahraničí, ale ty kroky jsou celkem rychlé. Vývoj bojového letadla je běh na velice dlouhou trať a u další generace bude čína jistě už před ruskem.

Datum: 09.12.2015

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: Re: Re: stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti" ??

Su-35 ... 48 pro VKS do konce roku 2015 + 48 pro VKS závazně objednáno + 12 objednáno pro Indonésii + 24 objednáno pro Čínu = 132 kusů, přičemž typ je stále ve výrobě

F-22 ... 184 zavedeno u USA, výroba skončila 2011

Pozn.1 ... Su-35 je varianta v řadě letadel Su-27/30/34/35 vyráběných v různých modifikacích dle skutečných potřeb, F-22 je "solitér"

Pozn.2 ... Všeobecně je tendence F-22 resp. všechny Stealth letadla, přeceňovat. Tyto letouny mají nad klasickými přednost hlavně při boji BVR, kdy jejich snížená detekovatelnost a moderní senzory umožňují "vystřelit první". Pokud ale výstřel není smrtící (cíl se střele vyhne nebo zafungují protiopatření) nebo pokud je systém protivníka tato letadla detekovat ... což umožní vlastním stíhačům zkrátit vzdálenost ... dostávají se Stealth letadla do nevýhody, protože jsou omezena svojí aerodynamickou koncepcí a většinou i vyšší hmotností. De-facto se trochu opakuje zkušenost z Vietnamu - těžké F-4 s výkonným radarem versus lehké MiG-21.

Datum: 09.12.2015

Vložil: bog

Titulek: Re: Re: Re: Re: stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti" ??

F-22 navyše koncepčne zapadá viac do boja armáda proti armáde než lietadlo proti lietadlu. Ako by si poradil bez awacsu alebo iného vonkajšieho informátora? Musel by svietiť. Navyše jeho zistiteľnosť môže byť jednoduchšia než by si demokrati priali... veď asi kvôli manévrovateľnosti bol uprednostnený pred 23jkou ktorá má lepšie maskovacie charakteristiky. Ani B-2 pri demokratizovaní Juhoslávie nebol zrovna na oblohe ihlou v kope sena. Podľa všetkého padol Srbom za obeť okrem F-117 i ten.

Datum: 10.12.2015

Vložil: jel

Titulek: Re: Re: Re: Re: stačí jim stav - "rozumné dostatečnosti" ??

Jistě objednáno = reálné letadlo.:D Tím pádem má jen usa už přes 2000 f35... trochu soudnosti....
Chápu su35 jako to nejmodernější co rusko v současné době má, ale jinak samozřejmě vím, že se jedná o starý koncept, který tu už je nějaký pátek a existují i letité su27 atd.
Myslím, že zarušit raketu či podniknout úspěšné protiopatření není tak jednoduché jak si představuješ viz rusové u turka ani nevěděli, že na ně něco letí...

Záznamy: 1 - 21 ze 21

Vyhledávání