internetový armádní magazín

Modernizace techniky srbské armády

23.01.2018 11:30

Náčelník generálního štábu ozbrojených sil Srbska generál Ljubiša Dikovič oznámil zahájení projektů modernizace hlavních bojových tanků M-84A a bojových vozidel pěchoty M-80A. Cílem modernizace uvedených vozidel má být zvýšení mobility, pancéřové ochrany a palebné síly.

Generál ve svém prohlášení také potvrdil, že srbské ozbrojené síly převezmou zdarma od ruské armády třicet tanků T-72S a třicet průzkumných kolových obrněných transportérů BRDM-2.

Srbsko také plánuje rozsáhlejší modernizaci systému protivzdušné obrany, včetně provozovaného amerického radaru AN/TPS-70 a protiletadlových raketových systémů Kub. Zvažována je možnost nákupu modernějších systémů Buk a S-300 z Ruska.

Co bude z Ruska pořízeno určitě je šest vrtulníků Mi-17, které rozšíří současný vrtulníkový park letecta čítající deset Mi-8/17.

V současné době má Srbsko celkem 225 tanků - 212 typu M-84 / M-84A a 13 sovětských T-72M. Předpokládá se, že větší část modernějších M-84A bude modernizována na standard M-84AS-1 s vylepšeným systémem řízení palby, novým denním a nočním zaměřovačem a také novým 125 mm kanónem 2A46M, který umožňuje odpalování protitankových řízených střel s dosahem až 5 km. Uvažuje se také o instalaci dálkově řízeného zbraňového modulu M15 s kulometem ráže 12,7 mm a dynamické pancéřové ochrany.

Z celkem 544 bojových vozidel pěchoty řady M-80 vlastněných srbskou armádou je provozu schopných asi 320. Tato vozidla mají být postupně modernizována na verzi M-98 Vidra. Palebná síla má narůst instalací nové věže s rychlopalným kanónem M86 ráže 30 mm, novým systémem řízení palby a novými zaměřovači. Militarybox, CC BY-SA

                                                       tank M-84 srbské armády

                                                    (foto: Popovič / CC BY-SA 3.0)

 

Diskusní téma: Modernizace techniky srbské armády

Datum: 24.01.2018

Vložil: Mister No

Titulek: Re: Srbsko

Je to dar Rusky armády pro Srbskou armádu a jak je staré dobré přísloví darovanému koní se na zuby ne kouká v rom kontinentu byly ještě letadla MiG 29 který jsou už v Srbsku a momentálně na nich probíhá modernizace na ICAO standard aby mohli lítat v Evropě

Vyhledávání