internetový armádní magazín

Nový americký bombardér bude od firmy Northrop Grumman

29.10.2015 11:15

Americké vojenské letectvo (U.S. Air Force) dne 27. října 2015 oznámilo svůj výběr ve věci vývoje nového dálkového bombardéru LRS-B (Long-Range Strike Bomber). Firmou, která bude pověřena pracemi na novém letounu bude Northrop Grumman. Poraženým zůstane tým tvořený společnostmi Lockheed Martin a Boeing, i když je dost pravděpodobné, že se proti rozhodnutí vojenského letectva ještě odvolá. 

                                         bombardér B-2A Spirit od společnosti Northrop

                                                             (foto: USAF / PD)

 

Americké vojenské letectvo oficiálně požádalo americké letecké výrobce o předložení nabídek na vývoj a výrobu nového bombardovacího letounu v roce 2014. Již dříve američtí letečtí výrobci předváděli své studie strojů, které by se mohly budoucího výběru zúčastnit a zdálo se, že půjde minimálně o tři různé návrhy tří velkých producentů - tedy společností Boeing, Lockheed Martin a Northrop Grumman. Nakonec však byly předloženy návrhy pouze dva, protože společnosti Boeing a Lockheed Martin se rozhodly postupovat společně a vykompenzovat tak větší zkušenosti firmy Northrop Grumman s vývojem a výrobou velkých bombardérů s charakteristikami steallth.

Společnost Northrop Grumman získala podle zveřejněných zpráv počáteční kontrakt na bombardér LRS-B rozdělený do dvou částí. V té první označené EDM (Engineering and Manufacturing Development) vzniknou prototypy v celkové ceně 21,4 miliardy dolarů, a v druhé pak zatím 21 sériových strojů. Čtyři stroje z první dodávky budou určeny k testování.

Americké vojenské letectvo počítá s pořízením celkem asi stovky bombardérů LRS-B za průměrnou jednotkovou cenu 564 miliony dolarů (což je výrazně méně než u bombardéru B-2A Spirit), vztahující se k roku 2016. Cena celého programu bombardéru LRS-B je odhadována asi na 80 miliard dolarů.

Požadované nebo předpokládané technické parametry bombardéru LRS-B nebyly zatím zveřejněny. Je pravděpodobné, že půjde o stroj koncepčně velmi podobný bombardéru B-2A, ale rozměrově menší a poháněný pouze dvojicí motorů Pratt & Whitney PW9000 vytvořených na základě jednotky F135. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Dřívější zpráva 8.6.2015 : Vítěz programu LRS-B na nový americký bombardér bude znám na počátku srpna

 

 

 

Diskusní téma: Nový americký bombardér bude od firmy Northrop Grumman

Datum: 30.10.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: LRS-B

Jsem moc zvědavý na tvar nového letounu, na porovnání s B-2 a ruským PAK-DA.

Datum: 30.10.2015

Vložil: Míša

Titulek: Odstrašení nepřátel...

.... je nutností, snad je mým jediným přáním po zařazení do služby, aby nemusel být nikdy použit. Naivním nejsem, proto jen přáním. Tak snad se zadaří již odeslat B-52 do důchodu, ale ne moc brzy, ještě chci toho drobečka spatřit.

Datum: 01.11.2015

Vložil: mattea

Titulek: Re: Odstrašení nepřátel...

budou je nahrazovat postupně, plán je toším na následujících 15(?) let, takže ještě nějakou chvíli bude možné spatřit "starou" flotilu :)

Vyhledávání