internetový armádní magazín

Obnovení výroby vrtulníků Mil Mi-14PS

03.07.2015 13:30

Během mezinárodní výstavy IMDS 2015 (International Maritime Defence Show), která byla 1. července zahájena v ruském Petrohradě oznámila ruská společnost Ruské vrtulníky (součást korporace ROSTEC), že plánuje obnovit výrobu jedinečných obojživelných vrtulníků řady Mil Mi-14, které jsou schopny přistávat a vzlétat z vodní hladiny.   

Obojživelný vrtulník Mi-14 byl vyvinut konstrukční kanceláří Mil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let na základě víceúčelového stroje Mi-8T. Hlavním konstrukčním rozdílem je hermeticky uzavřené lodní dno, které vytváří dostatečný vztlak a umožňuje tak vrtulníku operace z vodní hladiny. Vrtulník je vybaven pomocnými plováky pro zajištění stability, které současně slouží i jako komory zatahovacího kolového podvozku a dalšími námořními podpůrnými systémy.

                                                                    Mi-14PS (PD)

 

Vrtulníky Mi-14 byly vyráběny v několika verzích v letech 1973 až 1986. Sloužily u námořnictev několika zemí a ještě dnes jsou používány v Polsku. Nejznámější verzí je Mi-14PS určená k pátracím a záchranným účelům. Právě na tuto verzi budou pravděpodobně navazovat nově vyráběné stroje, které budou pochopitelně obsahovat všechny vývojové změny, kterými prošly vrtulníky řady Mi-8/17 a nejnovější technologie. Výroba nových Mi-14 by mohla být obnovena v závodě Kazan nejpozději do pěti let. Do té doby má být do provozuschopného stavu uvedeno a upragdováno asi deset starých již dávno vyřazených strojů. Po vrtulnících Mi-14 touží především Černomořská flotila VMF. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Obnovení výroby vrtulníků Mil Mi-14PS

Datum: 04.07.2015

Vložil: sd

Titulek: k čemu

K čemu to vůbec je?Když vrtulník umí přistát na hladině?

Datum: 07.07.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: k čemu

Kdyby třeba mě tahali jako trosečníka z vody, byl raději za tohle, než-li viset na špagátě a asi též pro pilota a spol.to bude bezpečnější pokud nejsou vlny.

Vyhledávání