internetový armádní magazín

Použití slitin hořčíku - jedna z cest ke snížení hmotnosti ruských obrněných vozidel

01.04.2016 18:35

Odborníci z ruské společnosti "NII stali", která je součástí koncernu "Traktornyje zavody" a z ruského výzkumného ústavu VIAM zkoumají možnosti využití nových vysokopevnostních slitin hořčíku v konstrukci obrněných bojových vozidel.

                                                    ruské výsadkové vozidlo BMD-4M

                                                       (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

Připravené slitiny hořčíku jsou lehčí ve srovnání s běžně používaným hliníkem asi 1,5 krát. Výměna některých hliníkových detailů v designu obrněných bojových vozidel může tak podle odborníků přinést snížení hmotnosti těchto strojů až o stovky kilogramů. To může být velmi významný faktor např. pro vzdušně-výsadkovou techniku. Nové slitiny hořčíku přitom nemají horší pevnostní vlastností než v současné době sériově produkované vysokopevnostní materiály na bázi hliníku.

Používání hořčíkových slitin rozhodně není nic nového. Tyto materiály jsou široce používány např. v letectví. Používání v jiných oblastech ruského obranného průmyslu je však opožděno. Militarybox, CC BY-SA

 

faynmobil468x60.gif

Diskusní téma: Použití slitin hořčíku - jedna z cest ke snížení hmotnosti ruských obrněných vozidel

Datum: 04.04.2016

Vložil: SD

Titulek: Kompozity

Kompozity jsou velmi lákavá věc, nicméně i ty nejrozvinutější státy je nejsou schopny zcela- masově použít. Stojí to mnoho peněz. Mluvím o hi-tech kompozitech, uhlíkových vláknech a nano struktuře. Oprava, ůprava v poli je nemyslitelná a ikdyž EU cpe mnoho hi-tech kompozitů pro své stroje- údržba, oprava je tvrdě vykoupena mnoha investicemi do vědy, laboratoří, továren, odborného personálu atd.

Cokoliv se poškodí v boji, celý stroj musí být odvezen do mateřského státu, kde nastoupí pout po celé EU, aby byl znovu v provozu.

Američani do toho šlapou pomocí 3d tisku, klidně i v poli, ale výsledky nemají požadované pevnostní vlastnosti.

V minulosti jsem viděl vizi od BMW, že bodoucí civilní auta budou růst v lázních- myslím body- kompozit.

V USA běží program pro odlevání body z formy pro stíhací letouny, ve kterém už jsou zality senzory, třeba multispektrální AESA, žádný spoj, super lehké s pevností kovu a hlavně z dobrými vlastnostmy pro eliminaci tepelných emisí + posílení stealth- taky super drahé.

Vratíme se na zem, že. USA army, ale vsází na hliník a litiny hliníku, dynamickou ochranu, APS soft,hard kill, C4ISTAR sítě.

Ocel je ocel...to jen pro heavy weight- třeba tank

Datum: 04.04.2016

Vložil: sd

Titulek: russia low

Rusko udělalo s Izraelem jistou dohodu.
Tím pádem Rusko získalo relativně snadno know how pro výrobu kompozitních konkurence schopných lehkých pancířů. Nejsou sice na špici, ale to z izraele jím pomohlo. V Rusku jsou za opicema v mnoha oblastech, převážně v platech pro vědce. Ti si řekli, že za chleba dělat prostě nebudou. Něco podobného se děje v ČR ve všech oborech a proto chybí všude personál. Ono udržovat výzkum, sub-firmy a další odvětví je velice náročné, je to doménou západních států.

Z toho vyplývá, že moderní kompozity nejsou doménou RUSKA.
Nicméně pro BMD4M jsou i ty lehké pancíře z Izraele- mimochodem je nosí-KAMAZ TYPHOON, ARMATA,BOOMERANG,nejspíš i Kurganec, příliš těžké.
Nehodí se pro para drop.
Tak Rusáci hledají cestu, jak zvýšit ochranu těchto vozidel, která je žalostně slabá.
Sprut by také potřeboval posílit.

Není to nová informace.

Navíc kompozity se v poli skoro nedají opravit a logistická zátěž, finanční zátěž udržovat kvalitní kompozitní pancíře v poli je velmi složitá věc. Myslím tím mimo možnosti ruského průmyslu

Datum: 04.04.2016

Vložil: sd

Titulek: 3d tisk

Ještě dodám, že 3d tisk spojuje další problém energetickou náročnost a trochu logistiku.
Proto se v USA hledají nové možnosti pro mobilní energetiku a různé možnosti snížení logistické zátěže vojsk

Datum: 04.04.2016

Vložil: sup

Titulek: Re: russia low

Pro Armatu byla v Rusku vyvinutá nová pancéřová ocel, nových kvalit a pevností snad typu 44S-sv-Š. Dále je použito reaktivní pancéřování, oblast kde jsou rusové vyloženě na špici, a tuto technologii do Izraele přinesli před lety právě rusové, ač už emigranti, ruští židé-vědci, peněžní motivace. O aktivní ochraně jako Afghanit ani nemluvě, zde opět rusové hrají prim. A keramika v pancíři byla už použita jako součást složeného, neboli kompozitního pancíře, již snad u některé verze tanku T-64. Samozřejmě pro BMD je toto příliš těžké, proto slitiny hliníku, nyní hořčíku, kterým byla dána přednost před kompozity právě z jejich nedostatků při praktické použití v poli (kompozity se neopravují ale mění se celé bloky pokud to jde)

Datum: 05.04.2016

Vložil: vombat

Titulek: Re: Re: russia low

Asi největší vojenská chyba která je dokázaná historií je podcenit rusko...V jednom starém ATM sem četl o Nakidce. Měla to být stealth pláštěnka pro tanky. Oblékla by se na tank a snížila výrazně jeho radarovou tepelnou a optickou stopu. V článku bylo zmíněnou že nejlepší materiál který snižuje tepelnou stopu jsou chlupy ledních medvědů a já se usmíval při představě srstnatých tanků...Kožíšek je jako nový...No a od té doby sem o tom nic nečetl. Stejně jako o Americkém plánu na využití sintetických pavučin na výrobu neprůstřelných vest. Snížená zjistitelnost a maskovací prostředky je ale kromě aktivní a pasivní ochrany také jednou z cest. Neodhalené bojové vozidlo rozhodně nic nepoškodí...A tudíš může ušetřit hmotnost celého pancíře.Nevíte prosím něco o tomto způsobu možné ochrany??

Datum: 05.04.2016

Vložil: SD

Titulek: CAMO

USA- modernizace pro F22 počítá s částečnou optickou neviditelností, povrch, který snímá okolní prostředí a promítá ho na sebe.
Také se s tím počítá pro letouny útočící na pozemní cíle.


UK- britové něco podobného vyvíjeli pro perspektivní bvp.

Současný program neviditelnosti je program ADAPTIV gradující v EU nebo spíše v UK. O Nakidce samozřejmě vím, ale nevím, jestli a jak je účinná.

Snížení tepelné stopy se projeví po nasazení elektrických motorů a kompozitů

Datum: 06.04.2016

Vložil: sup

Titulek: Re: Re: Re: russia low

Neodhalené vozidlo - nečinné vozidlo. I nejlepší a dobře maskovaný ostřelovač je "neviditelný" dokud nevystřelí, tedy odhalí svoji pozici. Pokud vozidlo zahájí palbu je odhalené a pak se nějaký pancíř celkem šikne. Optická neviditelnost pomocí kamer promítající obraz prostoru za vozidlem je určitý koncept, ale v praxi zatím neuskutečnitelný, velmi náchylný k bojovým i nebojovým poškozením, dokonce i rušení přenosu obrazu, dokonce i změn počasí atd... a pokud by byl vybaven k tomu el. motorem tak čím ho pohánět bez agregátu, bateriemi, pak na potřebnou energii k celkové váze budeme muset připočíst nemalou váhu baterií místo váhy pancíře, které potřebují také nějakou údržbu a dobíjení.

Datum: 06.04.2016

Vložil: vombat

Titulek: BUUUUM!!!!

Máte pravdu v případě tanku je to samozřejmě.. Rááána jak z děla!!! Ovšem přesto by se jistá skupina vozidel mohla zaměřit a zaměřují se spíše na maskování. Například průzkumné rychlé stealt stroje by mohli být ůspěšnější než pomalé pancéřované.Už tet toho pancíře moc nemají a stealt by jim hodně bodl! Raketové stíhače tanků s nějakým tichým katapultem pro rakety které provedou zážeh daleko od vozidla pomocí bezdýmové směsi...No takový odstřelovač s kuší místo pušky. Používají ji americké speciální jednotky a říkají jí šeptající zabiják. Tank samozřejmě bude nadále silně panceřován a to i v sci fi budousnosti po zavedení tišších elektromagnetických děl. Nicméně i stealt stroje mají budoucnost a to ve vzduchu na moři i na zemi...

Datum: 06.04.2016

Vložil: Kuba

Titulek: Re: Re: russia low

Manfred Held se obrací v hrobě.

Datum: 06.04.2016

Vložil: vombat

Titulek: Re: Re: Re: russia low

tak jsem to našel jestli je to správně... https://en.wikipedia.org/wiki/Reactive_armour

Datum: 07.04.2016

Vložil: sup

Titulek: Re: Re: Re: russia low

Ano, ale pokusím se říci takhle. Učíme se že první kosmonaut na světě byl Gagarin a nikdy jinak, ovšem dnes je již jisté že první tak nějak byl Iljušin, ale nehovoří se o tom. Vliv na vývoj reaktivní pancéřování v Izraeli rusové zajisté měli, ale jistě ne oficiálně a ještě tehdy původem "sovětští sionisté". Například svého času se do Izraele přestěhovalo cca 1. milion lidí ze zemí SSSR. Kteří se zapojili do společnosti a mezi nimi byli i vědecké kapacity.

Datum: 07.04.2016

Vložil: Kuba

Titulek: Re: Re: Re: Re: russia low

Jedná se spíše o teorii . Pro její podložení jsem nenašel nikde žádný podklad.

Datum: 07.04.2016

Vložil: vombat

Titulek: Re: Re: Re: Re: russia low

Omlouvám se každý má právo na názor. S teorií že Gagarin byl první kosmonaut souhlasit nemusíte. To že to byl kdokoli jiný je však pouhá hypotéza. Podložená stejnými fakty jako hypotéza že Američané nepřistáli na měsíci...Ano každý si může věřit čemu chce..Pro skutečné zjištění pravdy potřebujeme fakta. Ty k reaktivnímu pancéřování skutečně předkládáte ale pouze okrajová na rozdíl od komplexních na Wiki. Tady je jistá pravděpodobnost že možná máte pravdu. U toho gagarina to ale je nula nula nic pravděpodobnosti...PS:Nechtěl sem se vás dotknout jen napsat svůj názor.

Datum: 08.04.2016

Vložil: Kuba

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: russia low

Gagarina nechám být , to je mimo téma ale ono vlastně i to pancéřování , proto že v článku se vlastně o pancéřování vůbec nemluví .O pancéřování je celá řada odborné literatury. Knihy jdou občas někde stáhnout , jindy je možné podívat se na větší část knihy zdarma. https://books.google.cz/books?id=m4dwAgAAQBAJ&pg=PA258&lpg=PA258&dq=Ogorkiewicz,+1997&source=bl&ots=dVYLw_6Ko-&sig=NaTzKGItz_fourFklDlexk5tHiI&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwio6ZPuwv7LAhXqFZoKHTzlDmkQ6AEIKjAB#v=onepage&q=Ogorkiewicz%2C%201997&f=false

Datum: 02.04.2016

Vložil: bog

Titulek: kompozit

Ako sú na tom súčasné kompozity v porovnaní s hliníkovými alebo oceľovými zliatinami?

Záznamy: 1 - 15 ze 15

Vyhledávání