internetový armádní magazín

První vozidla Centauro II pro italskou armádu

25.07.2018 10:50

Italská společnost Iveco Defence Vehicle získala kontrakt od italské armády v hodnotě 159 milionů dolarů na dodávku prvních deseti vozidel palebné podpory - mobilních dělostřeleckých systémů Centauro II MGS (Mobile Gun System). Italská armáda plánuje postupně pořídit minimálně 136 takových vozidel.

Vozidla Centauro II MGS jsou podle jejich výrobce velkým krokem vpřed ve srovnání s předchozí verzí pokud jde o pohon, mobilitu, senzory, ergonomii, komunikaci, palebnou sílu a ochranu osádky. Ve své kategorii představují světovou špičku.

Centauro II MGS bylo poprvé představeno veřejnosti během výstavy Eurosatory 2016. Je vyzbrojeno vysokotlakým kanónem ráže 120 mm s délkou hlavně 45 ráží a poloautomatickým nabíjením munice. Je vybaveno vznětovým motorem Iveco Vector 8V Euro III o výkonu 537 kW a automatickou sedmistupňovou převodovkou. Tento systém dává vozidlu vynikající pohyblivost. Militarybox, CC BY-SA

                                                                       Centauro II

                                                                    (foto: COI / FU)

 

Diskusní téma: První vozidla Centauro II pro italskou armádu

Datum: 27.07.2018

Vložil: Alex1

Titulek: Centauro II

Centauro II je asi současný vrchol schopností italského zbrojního průmyslu v oblasti pozemní techniky. S vývojem nového MBT by už asi měli problémy. Tyhle pancéřovaná auta tanky nenahradí a jsou určena pouze pro plnění specifických úkolů - ozbrojený průzkum, rychlé přepady apd.

Datum: 27.07.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Centauro II

Kola nikdy nemůžou úplně hahradit pásy, to jsou utopické představy hloupých zbrojnošů, co nikdy neviděli pohyb bojové techniky v térénu. Ve válce se totiž většinou pouze po silnici nejezdí. Výhoda větší mobility kol je krátkodobá a když dojde na "lámání chleba" tak vždy všichni radši chviku počkají na tanky. :-)

Datum: 25.07.2018

Vložil: Rase

Titulek: -

hodně se mi líbí ona věž, bylo by zajímavé ji osadit na podvozek budoucího BVP pro AČR. Vzniklo by tak vozidlo palebné podpory, schopné dočasně zastoupit dosluhující T-72M4CZ, než se dořeší co s tankovým vojskem AČR. V plánu je to řešit 2025, ale než budou nové stroje u jednotek a bojeschopné, bude to trvat ještě hodně dlouho. 2025 už má mít armáda všech 210 nových BVP.

Datum: 25.07.2018

Vložil: Jožo

Titulek: Re: -

Aká môže byť váha tej veže? Nevyzerá príliš masívne, možno by ju zniesli aj tie budúce slovenské Patrie.

Datum: 25.07.2018

Vložil: Rase

Titulek: Re: Re: -

asi by se musel trochu posílit podvozek (strop korby) ale myslím že by to mělo jít bez vážnějšího problému, akorát by vozidlo přišlo o plavbyschopnost.
ps. na našeho Pandura určitě dát nepůjde

Datum: 25.07.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: -

Umístění této věže na podvozek BVP považuje za dobrý nápad - výsledek by nemusel být vůbec špatný.

Vyhledávání