internetový armádní magazín

Raketomety Polonez do Ázerbajdžánu

19.04.2018 10:50

Již před koncem letošního roku může Ázerbajdžán dostat nové bělorusko-čínské raketové systémy. Dne 18. dubna 2018, noviny Kommersant oznámily, že Bělorusko hodlá uzavřít první exportní smlouvu na dodávku vícenásobných raketových systémů Polonez.

Zákazníkem uvedených raketometů má být právě zmiňovaný Ázerbájdžán. V současné době se údajně dokončují právní a finanční otázky transakce.

V roce 2017 uskutečnil ministr obrany Ázerbájdžánu Zakir Gasanov oficiální návštěvu Minsku, kde se seznámil s možnostmi Běloruského obranného průmyslu. Zvláštní zájem Gasanov projevil o běloruské raketomety Polonez. Nákup nových raketových systémů Ázerbájdžánem může být reakcí na dodávku ruských komplexů Iskander do Arménie.

                                                                       Polonez

                                                        (foto: Mil.ru / CC BY-SA 4.0)

 

Podrobnější informace o vlastnostech raketometů Polonez udržuje ministerstvo obrany Běloruska v zatím tajnosti. Podle pozorování a neoficiálních informací je Polonez osminásobný salvový raketomet ráže 300 mm, jeho rakety mají délku 7,26 m a jejich hmotnost se pohybuje kolem 750 kg. Bojová hlavice rakety má inerciální naváděcí systém kombinovaný se systémem satelitním schopným přijímat signály ruského GLONASS i amerického GPS. Maximální dosah rakety je asi 200 km, přičemž raketomet může normálně pálit na cíle vzdálené 50 až 200 km. Deklarovaná odchylka od zadaných souřadnic v maximální vzdálenosti nepřesahuje 30 m. Rakety jsou původem čínské, typu A200. Bělorusko se snaží výrobu těchto raket převzít.

Odpalovací i pomocná vozidla systému Polonez jsou založena na kolovém podvozku MZKT-7930 Astrolog. O pohon vozidel se stará vznětový motor s výkonem 373 kW. Maximální rychlost vozidel je do 70 km/h, maximální dojezd do 1000 km. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Raketomety Polonez do Ázerbajdžánu

Datum: 19.04.2018

Vložil: hulvath

Titulek: Proti komu ?

Kdo je jejich potencialni protivnik ? Pokud Rusko, tak ti se tomu mohu s jednou Krasuchou - 4 leda zasmat :)

Datum: 20.04.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Proti komu ?

Jak proti komu? Však z toho článku je to patrné, že je to Arménie.

Datum: 19.04.2018

Vložil: David

Titulek: Azerbajdžán

Podotýkám, že Ázerbájdžán má i další velkorážní raketomety, ruské Smerch a Kasirga. K tomu běžné raketomety BM - 21, československé RM-70, T-122. Což o to, tahle více zdrojová zbrojní politika, nakupování velkého množství systémů s podobnými TTD pro Ázerbájdžán typická. Ale já si kladu otázku, jak tento mix může fungovat v praxi a především za skutečného konfliktu

Datum: 19.04.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Azerbajdžán

Tak ta Kasigra ve výzbroji Ázerbajdžánu mě překvapuje. Ne že by to nebylo možné, je to opravdu tak, ale že jde o poměrně málo známý typ.

Datum: 19.04.2018

Vložil: Indra

Titulek: Re: Azerbajdžán

Má některý z uvedených raketometů rakety s koncovým navedením jako Polonez? Asi ne. Takže Polonez může být trošku vyšší level.

Datum: 19.04.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Polonez

To se mi dost líbí. Je to něco jak ruský Smerč, ale lepší.

Vyhledávání