internetový armádní magazín

Ruské námořnictvo má disponovat čtyřmi nosiči jaderných dronů Poseidon

13.01.2019 14:35

Ruská agentura TASS s odvoláním na své informační zdroje v ruském obranného průmyslu uvedla, že Severní flotila ruského vojenského námořnictva (VMF) obdrží dvě ponorky schopné nosit jaderné podvodní drony (bezosádková plavidla) Poseidon a další dvě ponorky se stejnými schopnostmi se připojí k Tichomořské flotile. Předpokládá se, že každá ponorka bude nosit maximálně osm dronů, takže celkový budoucí počet Poseidů se odhaduje na 32.

Prvním nosičem Poseidonů má údajně být právě stavěná speciální jaderná ponorka Chabarovsk. Jako další nosiče by mohly posloužit patřičně upravené ponorky Projekt 949A.

                                                  Poseidon / foto: YouTube MO RF / FU

 

Délka Poseidonu je odhadována na 24 metrů a průměr na 1,6 metru - jedná se tedy o těleso, které je cca 27krát větší než torpédo kalibru 533 mm. Maximální rychlost Poseidonu má přesahovat 107 uzlů (198,2 km/h), což je více než dvojnásobek rychlosti současných torpéd, a maximální hloubka v které se může pohybovat má být větší než jeden kilometr. Maximální dosah je odhadován na 5400 námořních mil (10000 km).

Podvodní dron Poseidon (Status 6) je poháněný miniaturizovaným jaderným reaktorem. Bude schopen nést jadernou hlavici o síle až dvě megatuny TNT a jeho cílem bude ničení námořních základen a dalších pobřežních struktur nebo skupin letadlových lodí.  Militarybox, CC BY-SA

 

 

 

Dřívější článek 27.12.2018 : Ruský podmořský Poseidon získává reálnou podobu

 

Diskusní téma: Ruské námořnictvo má disponovat čtyřmi nosiči jaderných dronů Poseidon

Datum: 20.01.2019

Vložil: Mike

Titulek: Dron

Nevšimol som si, že by niekto v tejto diskusii bral do úvahy, že Poseidon (Status-6) by mal byť projektovaný ako dron. Teda, je to v podstate podvodné UAV, ktoré "pilotuje" partia operátorov na diaľku. Rusákov potom nič neobmedzuje v tom, aby to mega torpédo v čase eskalácie krízy vypustili z ponorky, ktorá práve bola na periodickej "patrolovacej" plavbe, alebo vyplávala na rozkaz a v súlade s operačnými postupmi rozpracovanými ešte za čias sovietov, kedy sa mobilné zložky triády (a nielen tie - čím chcem upozorniť jedného diskutéra, ktorý verí v akýsi moment prekvapenia pri strategickom údere - konflikt nezačína z minúty na minútu - áno, základne budú zasiahnuté, ale je otázne, čo v nich v tom čase bude..) začínajú hýbať, aby opustili práve tie miesta, ktorých koordináty sú uložené v navádzacích systémoch protivníkových prostriedkov napadnutia a teda, ak sa po horúcej linke červeného telefónu politici predsa len dohodnú, tak ako sa znova sklopia poklopy na silách ICBM, tak operátori Poesidona dostanú rozkaz, nech to stočia a toho drobečka odšoférujú do vôd nejakej vhodnej domovskej základne...

Datum: 14.01.2019

Vložil: Jan

Titulek: Význam ???

Jaká má taková zbraň význam. Že bouchnou rakety prvního a druhého úderu a pak za pár dní ještě bouchnou torpéda v přístavech......které budou stejně již vymazané z povrchu po úderu balistickych střel. Vždyť důležitá města nebo vojenske přístavy jsou přeci primární cile pro jaderný úder.

Datum: 14.01.2019

Vložil: Classix

Titulek: Re: Význam ???

Vybouchnou několik kilometrů od pobřeží a co nezničila raketová nukleární apokalypsa v první vlně, smete vlna tsunami od torpéda.

Datum: 14.01.2019

Vložil: bog

Titulek: Re: Význam ???

Podobný ako Iskander

Datum: 14.01.2019

Vložil: str.

Titulek: Re: Význam ???

A kdy dnešní Poseidon začal vznikat? V době kdy si byli horké hlavy ve Washingtonu jisti svoji "převahou". Zde vůbec nejde o další útok po jaderný raketách prvního či druhého úderu. Svého času přišli v USA s možnou doktrínou "odzbrojení Ruska", zejména jeho atomového potenciálu konvenčními zbraněmi. Tedy jednoduše řečeno zasypání ruských "atomových základen" ( a to jak pozemních sil s raketami, tak mobilních odpalovačů, stejně tak základny jaderných ponorek a bombardérů) střelami s plochou dráhou letu odpalovaných z plavidel US NAVY a letounů US AIR FORCE. To málo co by přežilo, by USA byli schopni zachytit a eliminovat díky svému raketovému deštníku, případně své totální početní převaze jak na moři tak ve vzduchu. Tedy ruské počty nosičů neustále od doby pádu SSSR klesaly, ruské radarová síť včasného varování byla děravá jak řešeto atd........v USA nabíraly stále více "sebevědomí", že by to mohlo případně vyjít, všechny strategické směry měly +/- pokryté. Tedy po vyřazení ruské jaderné triády a to konvenčními zbraněmi, by Rusko zůstalo bezbranné, tedy nastal by čas pro drancování jeho nerostného bohatství. I když je tato doktrína diskutabilní, svého času pro Rusko představovala reálnou a vážnou hrozbu. Nyní po pár demonstrací "protiopatření" v Sýrii již je v USA na patřičných místech jasné, že tento plán padá. Ale tedy pokud by došlo k "hypotetickému odzbrojení Ruska" ............ Tedy Rusko potřebovalo vyvinout zbraně pomsty či posledního soudu a zde můžeme hledat kořeny jak Poseidonu, Avangardu tak i střely s plochou dráhou letu na jaderný pohon, které může zaútočit z jakéhokoliv směru..... Prostě nezkoušejte to, bude vás to hodně bolet.... tedy zbraň jaderného odstrašení.

Datum: 15.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Význam ???

Sorry, ale s tvojim názorom na dôvod vznik Poseidonu nemôžem súhlasiť. Bojaschopnosť všetkých zložiek Ruskej armády (možno okrem hladinových lodi) je dnes absolútne inde ako v časoch rozpadu ZSSR, keď "záklaďaci" nemali čo "žrať". Keďže je teda dnes bojaschopnosť "násobne" vyššia, nemá zmysel investovať do torpéda s jadrovým pohonom v "ohromnom" počte vyrobených kusov slovom a písmom "až" osem kusov. Pretože vývoj torpéda s jadrovým pohonom a s deklarovanými výkonmi určite nestal "tisíc" rubľov ale v lepšom prípade "sto tisíc" rubľov. Ušetrené miliardy mali radšej investovať do skvalitnenia strategických ponoriek alebo pozemných ICBM.
Byť Američanmi tak si tento nezmysel ani nevšímam.

Datum: 15.01.2019

Vložil: Omny

Titulek: Re: Re: Re: Význam ???

no ano naštěstí jak Rusové tak US si nevšímají názorů takových "expertů" jako jsi ty, protože jinak by byli už dávno v prdeli......prostě v případě jaderného konfliktu, by bylo US zcela zničeno, Rusové by vyhráli

Datum: 15.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Re: Re: Význam ???

Nemohol by si mi poslať kontakt na správcu nejakého Ruského trolovacieho webu? Aj ja si chcem privyrobiť, nielen Ty.

Datum: 15.01.2019

Vložil: Jan

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

Děkuji za názory. Představa vyřazení ruské jaderné triády konvenčními zbraněmi mi připadá dost fantastická. Ikdyz beru v potaz, že přehledový síť je dost děravá, jsem přesvědčený,že body zájmu mají pokryté velmi dobře......stacionární síla, ponorkové základny atd. Mobilní rakety by asi nebylo tak snadné vyřadit - konvenčními zbraněmi ( pamatuju si hon na Scudy ve válce v zálivu ) kde nebyla zase až tak Vela úspěšnost. A dokáže konvencni zbran vyřadit raketové silo, které má odolat blízkému jadernému výbuchu ? Já si myslím, že Rusko jen zkouší nacházet alternativy..... A toto my být něco primárně pro PR..... Vždyť pokud odpálí to torpédo u pobřeží a zvednou velkou vlnu tsunami......kam až daleko ta vlna dojde ? Vzpomínám si, že když bylo tsunami před lety někdy v Indonésii, tak to splachlo pobřeží snad všech států u indického oceánu. ...... Není taková zbraň kontraproduktivní ?

Datum: 15.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

Konečne logické argumenty. Aj ja ďakujem :)

Datum: 15.01.2019

Vložil: Omny

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

kam by podle tebe ta vlna asi tak měla dojít, když by to bouchlo u pobřeží USA?? Co když by ty Tomahawky měly menší jadernou hlavici?

Datum: 15.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

Ešte stále si mi neposlal kontakt na správcu Ruského trolovacieho Webu ktorý Ťa plat t.j. jeho IČO, DIČ aby som s nim uzavrel zmluvu o trolovaní na tomto Webe. Neviem ako Ty, ale ja by som s ním chcel mať oficiálnu zmluvu a na základe toho aj platiť dane. Minister financií to určite privíta.

Datum: 15.01.2019

Vložil: str.

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

Není zač. Tak představa i mě osobně přijde také fantastická, ale svého času byla brána za "reálnou možnost" a impulsem pro rozvoj "alternativ". Nyní v roce 2019 radarová sít včasného varování již děravá není, ale svého času byla.... tedy dále stacionární sila jsou svoji polohou předem známé (dle analýz pokud je trefeno přesně víko krytu sila, je schopná střela probít, ale postačí poškození mechanizmu), ponorkové základny také. Svého času ruské ponorky vyplouvali na otevřené moře velmi zřídka, a byli velmi bedlivě sledovány (např. byli si jisti, že Delty dokáží vysledovat a Tajfuny byly vyřazeny). Mobilní rakety by nebylo jednoduché zničit pokud by se rozptýlili do sibiřských lesů, ale pokud jsou zastiženy na základně (jejíž koordináty jsou předem známé) a je využit moment překvapení, díky svého času děravé radarové sítě, je možné je teoreticky takto vyřadit, samozřejmě vždy s nějakou úspěšností, a pravděpodobně nikdy ne zcela 100%. Nejhorší dle USA bylo detekovat a najít tzv. "atomové vlaky", tím si nikdy jisti nebyli, ovšem byli také již vyřazeny z výzbroje (ty byli totálně "stealht, ikdyž byli přímo na očích). A dále tu je onen USA raketový štít-dešník, který dodával sebevědomí, tedy s plným ruským jaderným úderem by neudělal vůbec nic, ale s "pár" přeživších raket? (tedy dnes víme, že jim to moc nefunguje). Samozřejmě, že jsou to "alternativy" ke klasické jaderné triádě, které ale nejsou ohroženy tím, co je psáno výše. Vlna tsunami není prvotní určení této zbraně, pouze se tak dá použít, ale to i jiné zbraně, levnější a bez radiace. Tedy tím sem chtěl původně říci, že Poseidon není zase nějak nová myšlenka a kde jsou její kořeny, samozřejmě můžete s tím nesouhlasit ,ale rozhodně to není taktická zbraň, vždyť má strategický dosah a "ohrožuje strategické nepřátele" Dle některých informací má s Pseidonem co do činění ponorka B90 Sarov, přijata do výzbroje roku 2009. A samozřejmě, že je ruská bojeschopnost dnes někde jinde, to jsem nikdy nezpochybňoval, takže je naprosto jasné, že se zavedou do výzbroje jako doplněk, vždyť těch cílů k využití takovéto zbraně zase tolik není. Ale účel odstrašení již pomálu plní. Jak jsem psal takovéto úvahy o ochromení Ruska jsou dnes naprosto jasně pasé, to by se věci musely vyvíjet obráceným směrem, než se vyvinuly. Dále cena tohoto torpéda je stále "naprostý pakatel" versus cena případného cíle. To samé na příkladu střely Kinžál, kolik stojí jeden Kinžál? a na kolik vyjde kompletně vyzbrojená letadlová loď třídy Nimitz? I kdyby bylo třeba Kinžálů použít několik ...stále je to pakatel. A rusové samozřejmě investují do zdokonalení ICBM (Sarmat) i ponorek (Borej-A/B). Tak samozřejmě USA se nemusí všímat Ruska a jeho zbraní vůbec, ale proč to teda nedělají.... proč, protože to by uděl jen hlupák...... podceňovat nepřítele a v případě Ruska to platí dvojnásob se krutě nevyplácí.............

Datum: 15.01.2019

Vložil: sused Záviš

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

@ ALEX : tebe žiadna adresa trolovacieho webu nie je treba, ty si už dávno prozápadný troll platený krvavými prachmi Fašingtonu :-) Či snáď ti málo platia a chceš preskočiť na druhú stranu ?? :-D Ani by som sa tomu nečudoval...

Datum: 16.01.2019

Vložil: Jan

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

Někde jsem četl, že výbuch může zvednout tsunami o výšce až 500m...... To se mi zdá hodně,ale budiž..... Tsunami v Indonésii v roce 2004 měla cca 35 metrů a pustošila pobřeží Indie, Srí lanky....což bylo víc jak 2000 km od epicentra. Pokud vznikne tsunami o výšce 500m na východním pobřeží USA, tak to spláchne i Evropu a zasáhne i Karibik. Je to velmi " nebodova " záležitost a pokud bude konflikt USA a RF..... Po použití této zbraně přibude x dalších států v opozici proti RF.

Datum: 16.01.2019

Vložil: Classix

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Význam ???

Stačí se podívat např. na operaci Crossroads z roku 1946, test Baker byl výbuch bomby o síle 23 kilotun umístěné na dně atolu v hloubce 27,5 metru. Zbytek - videa Youtube.
Uvedu příklad obrácené katastrovy hurikánu Katrina z roku 2005, u New Orleans zničí výbuch protipovodnové valy a celá Luisiana je pomocí záplavové vlny z výbuchu pod vodou.

Datum: 14.01.2019

Vložil: Vantom

Titulek: Pokračování ekonomické války

USA bude stát schopnost udržet Rusy v odstupu, strašný množství peněz. Není tohle cílem, úplně náhodou :-)

Naopak schopnost Ruska být velkou hrozbou bude dosažena za málo peněz. Tak určitě znělo zadání.

Datum: 14.01.2019

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Pokračování ekonomické války

Presne tak... To je ucel vetsiny ruskych vojenskych projektu....

Datum: 14.01.2019

Vložil: Xawier

Titulek: 8 dronu na nosic

Neverim, ze by kazdy nosic vezl vice, jak dva drony. Naopak to vzhledem k rozmerum Poseidonu vidim spise na jeden... I tak se ale jedna o obrovskou odstrasujici silu...

Datum: 13.01.2019

Vložil: Hrázný

Titulek: konečné řešení

Tyto jadrné drony v tichosti vplují do všech základen a v jeden moment je všechny vyřadí obrovským výbuchem z provozu. Putin to má promyšlený, má i rakety posledního soudu.

Datum: 13.01.2019

Vložil: Tom

Titulek: Re: konečné řešení

Tiše rozhodně nepoplují . Při maximálce budou slyšet přes celý Atlantik . A regulace výkonu přes jaderný reaktor s otevřeným okruhem muže být obtížná

Datum: 14.01.2019

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: konečné řešení

Tise urcite ne, ale vzhledem k rychlosti jejich pohybu jim to muze byt jedno...

Datum: 14.01.2019

Vložil: strix

Titulek: Re: Re: Re: konečné řešení

Minuteman je pořád o něco rychlejší..

Datum: 14.01.2019

Vložil: Omny

Titulek: Re: Re: Re: Re: konečné řešení

mamlasi Satan ještě rychlejší

Datum: 14.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: Re: konečné řešení

... Putin to má promyšlený, má i rakety posledního soudu....

Zbraňami posledného súdu sú všetky Ruské strategické zbrane t.j. strategické ponorky, medzikontinentálne rakety a bombardery. Na zničenie prístavov predsa nepotrebuje vymýšľat ďalšiu štvrtú strategickú zbraň. Kimovi stačí pár strategických rakiet s jadrovými hlavicami a Trump resp. zvyšok sveta je z neho posratý. Tak načo treba Putinovi ku jeho tisícom hlavic a nosičov investovať ďalšie miliardy do vymýslenia "vymysleného". Podobne ako chcel za ťažké miliardy časť pozemných rakiet premiestniť na vlaky kým nezistil, že za tie peniaze sa to neoplatí.

Datum: 14.01.2019

Vložil: Omny

Titulek: Re: Re: konečné řešení

nepochopil jsi, k čemu ty Poseidony jsou - to nejsou zbraně posledního soudu, ale kdyby se rozhořel omezený konflikt.....ty Poseidony nemají tak silnou nálož jako klasické mezikontinentální balistické rakety

Datum: 14.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Re: konečné řešení

Ale pochopil. Stačí, ak bude mať hlavicu 50-100kt. Mysliš, že keby tam buchla iba 50-100kt nálož tak Trump alebo iný prezident by to nechal iba tak?

https://www.armadninoviny.cz/ruske-jaderne-torpedo-status-6-existuje.html

https://www.armadninoviny.cz/ruska-nuklearni-ponorka-jako-jaderna-bomba.html

Datum: 14.01.2019

Vložil: Omny

Titulek: Re: Re: Re: Re: konečné řešení

tahle zbraň bude použita v případě, kdyby Rusko bylo neočekávaně silně konvenčně napadane. Například kdyby US se zbláznilo (a poláci s nimi) a vystřelilo by na RUsko třeba 1000 Tomahawků.....tak by rusové mohli odpovědět tímto. Vnímám to jako taktickou jadernou zbraň

Datum: 13.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: .

V prvom rade nechapem zmysel celeho konceptu

Datum: 13.01.2019

Vložil: str.

Titulek: Re: .

Odstrašení.

Datum: 13.01.2019

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: .

A strategicke bombardery, medzikontinentalne rakety a jadrove ponorky su naco?

Datum: 13.01.2019

Vložil: str.

Titulek: Re: Re: Re: .

Na to samé. Pouze jiný, "nový způsob" toho samého.

Datum: 15.01.2019

Vložil: Poly

Titulek: Re: Re: Re: .

To máte tak. USA jsou ti zlí imperialisté a vůbec všichni nepřátelé Ruska jsou zlí imperialisté a proto Rusko vyrábí ve velkém všemožné druhy rakety a střel a dronů s jadernými zbraněmi. Má jich tolik, že s tím vymaže polovinu světa. Jen absolutně prázdná hlava to může kvitovat. Rusko je vládou jednoho muže. Stačí aby po Putinovi nastoupil nějaký magor a ten použije jaderné zbraně i když v Polsku zastřelíte Rusa (přeháním). To se v USA, Číně nebo Francii/Británii nestane.

Datum: 15.01.2019

Vložil: Randal

Titulek: Re: Re: Re: Re: .

@ POLY: to sú bludy. Rusko nie je vládou 1 muža. Putin je figúrka dosadená určitými záujmovými skupinami. Kedykoľvek ho môžu vymeniť. Ďalej netreba zabúdať aj na to, že v Rusku má veľké slovo aj samotná armáda. Ak sa Putin znepáči väčšine z armádnych špičiek tak ho tiež môžu zhodiť cez puč. Uvedené ilustruje že Rusko neleží v rukách 1 muža, ale že situácia je tam viac zložitejšia ako sa na 1.pohľad môže zdať.
A robiť z Rusov jadrových psychopatov, ktorí pri najmenšej zámienke stlačia červený knoflík je tiež taká lacná západná propaganda a samozrejme nezmysel. V dnešnej situácii kedy má NATO absolútnu početnú prevahu vojsk a konvenčnej výzbroje sú jedinou garanciou zachovania suverenity Ruska práve atomové zbrane. Niet preto divu, že pre Rusov sú práve tie prioritou.

Datum: 13.01.2019

Vložil: Cateye

Titulek: Re: .

Je to asi tři roky zpátky kdy Putin ve zprávě o stavu federace prohlásil, že Rusko nebude reagovat na budování americké PRO stejnými kroky a odpověď bude asymetrická. Tohle je zřejmě výsledek...

Datum: 14.01.2019

Vložil: Omny

Titulek: Re: Re: .

souhlas, může to být jenom další pojistka proti překvapivému úderu ze vzduchu a dokáži si představit i použití v případě omezeného konfliktu menší intenzity

Datum: 14.01.2019

Vložil: The88

Titulek: Re: Re: Re: .

Prave naopak - naloz je zde 10-20× silnejsi nez v pripade ICBM.

Záznamy: 1 - 37 ze 37

Vyhledávání