internetový armádní magazín

Rusko nabízí Indii tanky T-90MS

16.12.2015 15:10

Podle Indian Defence & Aerospace News, Rusko oficiálně nabídlo Indii dodávky hlavních bojových tanků T-90MS Tagil, vyráběných společností Uralvagonzavod. Nejedná se o nijak senzační zprávu, protože Indie patří mezi hlavní odběratele ruských tanků a bylo jen otázkou času, kdy takovou nabídku dostane.

Tank T-90MS má oproti svému předchůdci ve výrobním programu Uralvagonzavodu (tanku T-90S) řadu výrazných vylepšení, které ho v některých oblastech posouvají na absolutní světovou špičku, i když porovnávání tanků jednotlivých vzv. "tankových škol" a jejich hodnocení "který je lepší" je dosti ošemetnou záležitostí.

Tank T-90MS má podstatně lepší parametry přežití osádky, je totiž vybaven novým systémem reaktivního pancéřování Relikt, který má minimálně o polovinu větší ochrannou účinnost proti podkaliberním projektilům než starší systém Kontakt-5, a v případě kumulativních projektilů či PTŘS je tato účinnost dokonce dvojnásobná. K lepším parametrům přežití osádky pomáhá také jiné uskladnění munice uvnitř tanku, její větší ochrana v pancéřovaných tubusech a částečné přemístění mimo bojový prostor osádky do uložiště na zadní straně věže (což je na druhou stranu cílem oprávněné kritiky).      

T-90MS má také nový systém řízení palby typu Kalina, který je preciznější, spolehlivější a umožňuje vedení přesnější palby na větší vzdálenosti kanónem 2A46M-5 s vylepšenou vnitřní úpravou hlavně.

O pohon tanku se stará vícepalivový přeplňovaný vznětový motor V-92S2F s maximálním výkonem 831 kW, což je asi 17,3 kW na tunu při celkové bojové hmotnosti tanku 48 tun. Tank by měl disponovat i vylepšeným odpružením, a tím i lepšími jízdními vlastnosti v terénu. Militarybox, CC BY-SA

                                                                   T-90MS

                                                    (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Rusko nabízí Indii tanky T-90MS

Datum: 17.12.2015

Vložil: David

Titulek: T-90

O řešení podobné jako u západních tanků se při modernizaci T-90 uvažovalo, ale nakonec bylo použito zmíněné kompromisní řešení. Bylo argumentováno tím, že
T-90 MS má větší pravděpodobnost zásahu oproti svým předchůdcům, že nepotřebuje tolik výstřelůna zničení protivníka a že tedy se vždy najde vhodná chvíle na přemístění munice. Nakolik to může v reálné bojové situaci skutečně fungovat, toť otázkou

Datum: 17.12.2015

Vložil: alexa123

Titulek: .

... částečné přemístění mimo bojový prostor osádky do uložiště na zadní straně věže (což je na druhou stranu cílem oprávněné kritiky).

Prečo je to cieľom kritiky?

Datum: 17.12.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: .

Při přemísťování munice s vnějšího uložiště musí tank zastavit, střelec musí opustit prostor ve věži, otevřít pancéřový kryt vnějšího uložiště, munici vytáhnout a podat ji veliteli jeho otevřeným příklopem. Velitel musí munici vložit do zásobníku a zapsat ji do systému SŘP. Tato operace zabere určitý čas, tank při ní stojí (není to podmínka) a střelec pracuje nekryt mimo vozidlo. To pochopitelně není ideální situace.

Datum: 17.12.2015

Vložil: alexa123

Titulek: Re: Re: .

Vďaka, tak to je naozaj nezmysel. Neviem, či to nemá viac nevýhod ako výhod. Myslel, som že munícia je uložená mimo vežu v štýle západných tankov.

Datum: 08.01.2016

Vložil: Locket

Titulek: Re: Re: Re: .

T-90MS má uloženou munici uvnitř tanku v počtu 30 kusů, z toho 22 v karuselu. Dalších 10 kusů veze v "baťušku" za věží. Podle nějakého v Rusku platného předpisu pro tanky musí byt palebný průměr tanku 40 ks munice, proto takovéto řešení. V praxi se zřejmě počítá s 30, pak musí odjet doplnit munici. Pokut je to nutné, ale také možné, může posádka dobít rezervních 10 nábojů z baťohu" ručně.

Záznamy: 1 - 5 ze 5

Vyhledávání

 

 

 

 

 

    PODPOŘTE MILITARYBOX