internetový armádní magazín

Saab dodá vojenskému letectvu SAE dva nové letouny AWACS

10.11.2015 11:35

Švédská firma Saab získala kontrakt od vojenského letectva Spojených arabských emirátů na dodávku dvou systémů AWACS (Airborne Warning and Control System - létající středisko včasného varování a řízení) za přibližně 1,27 miliardy dolarů. Tato zpráva byla oznámena firmou Saab na právě probíhající výstavě Dubai Airshow 2015.
Saab pro dvojici AWACSů letectva SAE dodá své nové průzkumné systémy SRSS (Swing Role Surveillance System) založené na nové verzi radiolokátoru Erieye, schopné současně sledovat vzdušné, pozemní i námořní cíle. Jako nosné platformy budou poprvé použity letouny Global 6000 kanadské firmy Bombardier, které budou navíc vybaveny stabilizovanou plošinou s elektro-optickými a infračervenými průzkumnými přístroji.

                  Bombardier Global 6000 - nosná platforma pro nové stroje AWACS letectva SAE

                                                      (foto: MilborneOne / CC BY-SA)

 

Spojené arabské emiráty si vybraly Global 6000 jako nosnou platformu svých AWACS po provedených rozsáhlých hodnoceních. Zvažováno bylo i použití letounů Lockheed E-2D a Boeing 737.
Vojenské letectvo SAE provozuje již dva systémy AWACS švédské provenience, ty jsou však neseny letouny Saab 340. Militarybox, CC BY-SA

 

Diskusní téma: Saab dodá vojenskému letectvu SAE dva nové letouny AWACS

Datum: 12.11.2015

Vložil: hulvath

Titulek: Až dojde na válku...

...tak se ukáže, že mají hromady drahého šrotu, když jim západní technici odejdou, tak jejich armáda bude okamžitě k ničemu...

Datum: 12.11.2015

Vložil: jsk

Titulek: Arabové njesou sami schopni tyto moderní

systémy provozovat. Např. v SA pracují tisíce smluvních západních techniků aby udžovali všechny ty F-15ky a typhoony v provozuschopném stavu. Jedná se všude v podstatě o feudální režimy se silnou kmenovou strukturou :)

Datum: 11.11.2015

Vložil: Pepe

Titulek: SAE

Emiráty se začínají rozjíždět v nákupech zbraňových systémů a podobné to je nebo brzy bude i u ostaních zemí regionu. Myslím si, že "západní svět" (a také Rusko) by měl být trošku obezřetnější ve vyzbrojování těchto zemí a otevírání jim cest k těm nejnovějším zbraňovým systémům a technologiím. Ono se to může jednou obrátit proti nám, ale momentální zisk je důležitější.

Vyhledávání