internetový armádní magazín

Světový růst výdajů na obranu

03.05.2018 19:25

V roce 2017 svět vynaložil celkem 1,739 bilionu dolarů na vojenské účely. Stockholmský mezinárodní institut mírového výzkumu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) zveřejnil svou novou studii, která analyzuje výdaje na obranu všech zemí světa.

SIPRI naznačuje, že v porovnání s rokem 2016 se celkové výdaje na obranu zvýšily o 1,1% a dosáhly 2,2% světového HDP, nebo také 230 dolarů na obyvatele Země. Podle SIRPI pokračující vysoká úroveň vojenských výdajů vyvolává vážné obavy a často brání hledání mírového urovnání vojenských konfliktů v různých částech světa.

                                   Top 15 zemí z hlediska velikosti rozpočtu na obranu

                                                           (foto: SIPRI / FU)

 

Světový růst zbrojních výdajů v roce 2017 mají ve větší míře na svědomí země Asie, Oceánie a Středního východu - především Čína, Indie a Saúdská Arábie. Pokud jde o absolutně největšího zbrojitele na světě - Spojené státy americké, v loňském roce zůstal jejich obranný rozpočet v porovnání s tím předešlým prakticky nezměněn, ale v roce 2018 se očekává jejich výrazný růst.

V nové zprávě SIPRI se "antilidrem" stalo Rusko. To v minulém roce snížilo svůj vojenský rozpočet o 13,9 miliardy dolarů. Jde o největší snížení na světě v roce 2017. Ruský obranný rozpočet nepřetržitě narůstal od roku 1998. Snížení obranného rozpočtu po dosažení určitého stavu bylo v Rusku plánováno již před řadou let, takže velké překvapení je to pouze pro některé, kteří ho nyní přičítají zcela něčemu jinému. Velikost snížení je poněkud překvapující, ale odráží v sobě momentální stav ruské ekonomiky, na kterou mají velký vliv od roku 2014 přetrvávající nízké ceny hlavních ruských vývozních komodit.

                                      Podíl zemí na celosvětovém rozpočtu na obranu

                                                           (foto: SIPRI / FU)

 

SIPRI rovněž poznamenává, že vojenské výdaje v Asii a Oceánii rostou již 29 po sobě jdoucích let. V roce 2017 zvýšila Čína (druhá země na světě z hlediska vojenských výdajů) svůj obranný rozpočet o 5,6% (na 228 miliard dolarů). Podíl Číny na celkových světových vojenských výdajích vzrostl z 5,8% v roce 2008 na 13% v roce 2017. Sousedé Číny také nezahálejí - ve srovnání s rokem 2016 zvýšila Indie své vojenské výdaje o 5,5% na 63,9 miliardy dolarů a Jižní Korea o 1,7% na 39,2 miliardy dolarů. Napětí mezi Čínou a jejími sousedy stimuluje růst vojenských výdajů v Asii. SIPRI, Militarybox, CC BY-SA

 

Diskusní téma: Světový růst výdajů na obranu

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání