internetový armádní magazín

Tuman-R - nové ruské maskovací pasty

07.12.2016 14:10

Ruské ozbrojené síly obdrží pro své příslušníky speciální maskovací pasty, které výrazně potlačují infračervené záření. Výrobek, který je dílem ruské asociace pro výzkum a výrobu speciálních materiálů nese označení Tuman-R (Mlha-R), aplikuje se na kůži a údajně dokáže absorbovat až 95% emitovaného infračerveného záření. Jeho účinnost by měla být až dva týdny a je odstranitelný omytím vodou nebo otřením vlkým hadříkem. Tuman-R je jedním z těch typicky ruských výrobků, které mají vymazat případnou technologickou převahu protivníka v oblasti termovizního průzkumu.    

Tuman-R by měl být v porovnání s podobně zaměřenými zahraničními výrobky podstatně účinnější a měl by také napomáhat hojení drobných ran a působit částečně i jako repelent proti komárům. Neměl by způsobovat žádné alergie a vysoušení pokožky. V současné době prochází výrobek fází zkoušek, včetně lékařského testování. Vojákům bude pro začátek k dispozici v tubách v zelené, černé a bílé barvě (některé zdroje uvádějí v hnědé barvě, což se zdá pravděpodobnější). Militarybox, CC BY-SA

                                     maskovací pasty na obličej v americkém podání
                                             (foto: M. Santos / defense.gov / PD)


 

Diskusní téma: Tuman-R - nové ruské maskovací pasty

Datum: 07.12.2016

Vložil: Jirka4form

Titulek: Tuman-R

Údaj o schopnosti absorbovat až 95% emitovaného IR záření zní až fantasticky.

Datum: 07.12.2016

Vložil: vombat

Titulek: Re: Tuman-R

Existuje zákon o zachování energie a také termodynamické zákonitosti. Jakým způsobem je tedy teplo přetransformováno? Jde o nějakou chemickou reakci pasty. Respektive jedné její složky určené k redukci tepla? Přičemž druhá složka funguje jako barva? Uvážíme li kolik tepla by mělo bít přetransformováno do chemické reakce tak by ruští vojáci museli být zmalováni jak staré ku..y! A pasta by působila ochlazujícím způsobem. Vhodné do Afriky. Na Sibiři by to už tak ideální nebylo i když Rusové bývají na mráz zvyklí. Nebo jsem úplně mimo a pasta funguje zcela odlišně???

Datum: 08.12.2016

Vložil: Rase

Titulek: Re: Re: Tuman-R

uvolněným teplem se nabíjí baterie :D
ps. nedalo mi to: "další dokonalá zbraň"

Vyhledávání