internetový armádní magazín

Ukrajina chce koupit vyřazená německá vozidla Marder

03.06.2015 13:10

Ukrajina údajně usiluje o koupi tří stovek vyřazených německých bojových vozidel pěchoty Marder. Prostředníkem obchodu mezi ukrajinským ministerstvem obrany a německou stranou má být soukromá bulharská společnost zabývající se obchodem s vojenskou technikou. BVP Marder s demontovanými zbraněmi mají být oficiálně deklarována jako záchranná vozidla. Cena jednoho Marderu by měla být vrámci tohoto obchodu asi 48 tisíc EUR.

Bojová vozidla pěchoty Marder byla vyráběna firmou Rheinstahl v letech 1971 až 1975. Bundeswehr těchto vozidel odebral celkem 2136. Dnes jich má asi 521, přičemž část jich je ve stavu uložení. Ostatní vozidla byla postupně vyřazena, prodána do zahraničí (237 ks do Chile, 80 ks do Indonésie) nebo zbavena zbraní a uskladněna pro případné další použití.

Bylo by asi naivní se domnívat, že ukrajinská armáda má nutnou potřebu tří stovek pásových záchranných vozidel. (?) Militarybox, CC BY-SA

                                                                     Marder 1A3

                                                          (foto: Sonaz / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Ukrajina chce koupit vyřazená německá vozidla Marder

Datum: 03.06.2015

Vložil: Míša

Titulek: původní text

Ale pokud má Ukrajina zájem o tento materiál a je schopna si je dozbrojit, Evropa by namísto zbytečných sankcí x Rusku měla udělat gesto a darovat jim je. Není to žádná agrese, ale logickej krok, jak zamezit rozpínání (pro jistotu ší... vynechám) se jménem Putin. Byl bych i více pro darovat jim naše Alcy, než je pod cenou prodávat státům, kde zítra bude vládnout islám. Ostatně by se zjistilo, jak jsou schopný(piloti to tvrdí a já jim věřím, než České odborné veřejnosti)

Datum: 04.06.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: původní text

Ono se zde jedná o to, že "bolševik" se rozpíná směr západ, vím, jako každá válečná situace není jednoznačná a na každé straně se najdou potvory a tak nikdy konflikt se nedá kategorizovat na hodný a zlý. Přesto když se vrátím k Tvý reakci vím, že by to mohlo zvýšit napětí, ale nikdo z nás by do konfliktu přímo nezasahoval, jen by se otevřeně podporovala ta "lepší" strana. Myslím, že do jadernýho konfliktu by to nedospělo, jen by se jasně ukázalo, že Evropa má chuť se agresi postavit. Teď je jedno, zda se jedná o přímo, či nepřímo Ruskou, ale spíš o zájmy řešit problémy konfliktem a proti tomu je potřeba použít prostředky.

Datum: 04.06.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: Re: původní text

Jaký "bolševik" se rozpíná směr západ? Lidi kde to žijete? Podívejte se do mapy! Taky se podívejte do novin, jaká strana vládne v Rusku ("bolševici" jak jim říkáte, jsou v opozici), a hlavně kdo vládne na Ukrajině a sčím máme co do činění.
Věřím, že obyvatelé východní Ukrajiny si i přes dodávky Marderů a jiné západní techniky svoji autonomii na fašistech v Kyjevě nakonec vybojují, ale právě díky "západní" podpoře to bude stát daleko víc životů - hnus !!!

Datum: 04.06.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: původní text

To je jak náš Venca Klausů, taky velikej demokrat, kterej byl zainteresován v tomto prostředí, přeci mi nechceš tvrdit, že Ruský ředitel zeměkoule z KGB minulostí není exbolševik

Datum: 04.06.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: původní text

Spíš jsem to chtěl zjednodušit, ale podstatnější je můj výše příspěvek, nedělejme si iluze, válka vždy na obou stranách slučuje ten nejlepší výkvět společnosti, jde mi hlavně o to, co nejrychleji potlačit tu nasilnickou bandu. Protože vidíme, kam dospěla dohoda, stále se střílí. Proto si myslím, ano chybovat umíme(jsme jen lidé), že podpora vládních sil ukrajiny je cesta, jak to zastavit.

Datum: 04.06.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: původní text

Podobně třeba jako český generál Petr Pavel.

Datum: 06.06.2015

Vložil: Roll

Titulek: Re: Re: Re: původní text

Ta lepší strana?? lepší? No rozhodně to není ta vládní ukrajinská. Která se k moci dostala pučem sponzorovaným ze zahraničí (a to z východu rozhodně ne, ale z toho druhého světového směru, a za jakým účelem asi?). Pomocí různých krajně pravicových band", které se neštítí snad ničeho. Absolutně nebrali v potaz část obyvatelstva, která se nepodvolila, a řešili to násilně silou a agresí, kterou "přibrzdilo" až Rusko svou nepřímou podporou oné části obyvatelstva. Zkus si zjistit kolik tisíc lidi již z oblastí bojů na Ukrajině uteklo. A kam uteklo, no především do Ruska. A kolik už stálo Rusko třeba jen ta humanitární pomoc pro uprchlíky. A ano někteří se pak vrátili zpátky vycvičení a se zbraní v ruce. O rozpínání nějakého dávno "mrtvého bolševika" to rozhodně není, to je jen západní dnes již trošku směšná propaganda jak vystřižená z 50-let minulého století, aby se "skryly pravé účely". I když pravda stále to na určité jedince působí.

Datum: 03.06.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Marder

Ukrajincům jde pouze o levné a rychlé získání bojeschopné techniky, kterou nasadí proti neposlušným spoluobčanům na východě. Bulharskou cestou přijdou neozbrojená "záchranná vozidla", a nějakou jinou cestou kanony a kulomety určené k namontování. Mardery poslouží pouze jako spotřební zboží a nebudou v tom žádné dlouhodobé záměry. Ukrajina směřuje k získání titulu "Nejzadluženější smetiště Evropy".

Datum: 03.06.2015

Vložil: Alexej

Titulek: Re: Marder

Pokud obchod proběhne, tak je to reálný snénář. Tři sta vozidel asi bude těžko sloužit k záchranným účelům. Snad by mohli ještě říct, že budou sloužit k bezpečné přepravě čokolády do těžko přístupnýck míst :-)))
Možná, že obchod však neproběhne, protože plánovaná akce praskla dřív než bylo záhodno a teď se bude hledat jiné řešení.

Datum: 03.06.2015

Vložil: jsk

Titulek: Re: Marder

Chtěl jsi zajisté říct: proti ruským agresorům!

Datum: 03.06.2015

Vložil: Matěj

Titulek: Re: Re: Marder

Můžu se tě na něco zeptat? Podle údajů NATO a ATO mají povstalci asi 30 000 až 45 000 vojáků z toho je 10 000 tisíc zelených mužíčků. I když si myslím ze 10k je blbost, tak dejme tomu. Co jsou zač ty zbívající? A není 20 000 občanů, kteří jsou ochotni za něco umřít dostatečný důvod k jednání? Podle tebe je lepší je prostě pozabíjet?

Datum: 03.06.2015

Vložil: David

Titulek: Lepší alternativa

Před časem se zde diskutovalo o ukrajinském těžkém BVP- BMPV-64. To má minimálně srovnatelnou odolnost jako Marder. Při jeho výrobě by bylo možno využít přebytečné T-64, znamenalo by to výrazný impuls pro domácí zbrojní průmysl. To by třeba podle mne bylo racionálnější. Stejně tak existuje i kolová varianta tohoto vozidla, která by pro ukrajinskou armádu znamenala značné posílení. Ale takto ...připadá mi to jako neracionální plýtvání prostředky, kterých přitom má Ukrajina po málu

Datum: 03.06.2015

Vložil: alexa123

Titulek: Re: Lepší alternativa

Cena uvedených 300 Marderov je 14,4 milióna € a po podpise zmluvy sú k dispozícii "zajtra". Ukrajinské BMPV-64 je na začiatku vývoja, je to iba možno ani nie prototyp ale technologický demonštrátor pred ktorým je XXL rokov vývoja za XXL miliónov €. Ukrajinci potrebujú zbrane hneď, nemôžu čakať XXL rokov na dokončenie vlastných zbraní. Aj keď naozaj neviem, načo im bude neozbrojený Marder. To nech radšej dajú tých 14,4 milióna na sprevádzkovanie, dozbrojenie, modernizovanie, ... svojich existujúcich BVP, na ktoré sú zvyknutí a na ktoré je vytvorená celá infraštruktúra od výcviku až po neviem čo ešte. Prijať do výzbroje zbraň, ktorá je absolútne nová znamená toto všetko budovať od nuly. Takže suma-sumárum - je to podľa mňa obyčajný nezmysel.

Datum: 03.06.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Lepší alternativa

Souhlas! Výstižně napsáno....

Datum: 03.06.2015

Vložil: Luky

Titulek: Re: Lepší alternativa

Tak firmy mají radost že se to prodá a ony se napakují.... a jako u nás asi někdo z vyšších míst dostane pár obálek s nějakou pozorností :)

Datum: 03.06.2015

Vložil: Terminator

Titulek: mardery

Ukrajinu nezachrání už asi nic, na tož i když staré ale stále dobré Mardery

Datum: 03.06.2015

Vložil: Miroslav Hylš

Titulek: Gesto

Tak za cenu šrotu by to nebyl špatný kauf, oproti exsovětským jde o dobře chráněné stroje. Ale především by to bylo politicky dost silné gesto.

Datum: 03.06.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Mardery

No a o to možná od začátku těmto "západním státům" šlo...

Záznamy: 1 - 18 ze 18

Vyhledávání