internetový armádní magazín

USA chtějí napodobit Rusko a odpalovat rakety z mobilních zařízení

13.11.2015 18:35

Podle zpráv získaných americkým tiskem od služby CRS (Congressional Research Service), která zpracovává informace pro kongresmany a výbory amerického Kongresu, mimo jiné též o činnosti vlády a různých federálních programech, má americké vojenské letectvo (U.S. Air Force) v plánech umístit nástupce mezikontinentálních balistických raket LGM-30G Minuteman III, připravovaného vrámci programu GBDS (Ground Based Strategic Deterrent), též na mobilní odpalovací zařízení. Ta by mohla být buď kolová, pohybující se po silnicích a polních cestách, nebo také vlaková jezdící po běžných železničních tratích a ukrývaná ve speciálních tunelech.

                                                        start rakety Minuteman III

                                                             (foto: US DOD / PD)

 

Mobilní odpalovací zařízení pro mezikontinentální balistické rakety nejsou žádnou novinkou. Ruské ozbrojené síly používají mobilní odpalovací zařízení na kolových podvozcích běžně, a v roce 2018 mají do služby (opětovně po několika letech) zařadit i odpalovací zařízení na železničních vagónech.

Ve Spojených státech byl připravován systém lehkých mezikontinentálních balistiských raket MGM-134A Midgetman odpalovaných z mobilních odpalovacích zařízení v osmdesátých letech minulého století, ale jeho realizace byla zastavena v roce 1992 po skončení tzv. "studené války" a zrušení vývoje ekvivalentního sovětského systému označovaného na západě jako RSS-400 Kuryer. Systém počítal se svým umístěním na silničním kolovém návěsu taženém speciálním tahačem. Souprava o celkové hmotnosti 108,5 t a maximální rychlosti 88 km/h byla nazývána HML (Hard Mobile Launcher), byla radiačně odolná a disponovala schopností částečného "sebezakopání" pro zvýšení ochrany.

                                 HML - mobilní odpalovací zařízení raket MGM-134A Midgetman

                                                        (foto: Clement Vasters / CC BY)

 

Nástupce mezikontinelních balistických raket LGM-30G Minuteman III by měl být připraven nejpozději do roku 2030. V tomto roce totiž končí prodlužovaná životnost současných raket. Podle firmy Boeing by bylo možno za současné situace připravit a  zavést nové rakety v roce 2027. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: USA chtějí napodobit Rusko a odpalovat rakety z mobilních zařízení

Datum: 14.11.2015

Vložil: alexa123

Titulek: .

Aby to nevyzeralo že mobilné odpaľovacie zariadenia je Ruský nápad a USA to iba kopírujú. Práve včera som si kúpil na burze Krídla vlasti č.11, ročník 1963. Je tam článok o nových amerických raketách (šesťdesiate roky) a je tam aj foto Minuteman-u vo vyklopenej polohe na železničnom vagóne. Projekt bol zrušený kvôli "nespoľahlivosti železničného velenia".

Datum: 14.11.2015

Vložil: Locket

Titulek: Re: .

Mobilní odpalovací raketové zařízení již snad byla svým způsoben válečná kaťuše. Jistě, že mezikontinentální balistické rakety jsou již trochu jiná kategorie, ale jak víme rusové mají v tomto ohledu spoustu dlouholetých zkušeností a umí to dělat opravdu dobře a v současné době jsou bezkonkurenčně na špici. Jsem zvědaví na nový nosič raket od Kamazu tzv. platforma-O. A uvidíme jestli Američani jen zkopírují ruskou koncepci, samozřejmě ji řádně po američtí, nebo půjdou nějakou jinou cestou, což ovšem bude stát o mnoho více prostředků. SSSR měl svůj atomoví vlak, který fungoval, ale byl vyřazen a to také kuli Američanům, kteří měli velký problém s jeho monitorováním. Ve vývoji by měl být jeho nástupce. Rusové mají na čem stavět, jak se k tomu postaví USA uvidíme, aby to nebyla bublina jako ve své době ony "Hvězdné války"

Datum: 13.11.2015

Vložil: Bors

Titulek: ...

Nechtěl bych být žabopich, HML je, nebo byl technicky velmi zajímavý, ale ruské řešení OZ na těžkých automobilech se zdá lepší - v jednoduchosti je síla.

Datum: 13.11.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: ...

Jo, Američani jdou na spoustu věcí příliš vědecky a složitě a výsledek pak podle toho vypadá - "rozhahuje to nohy a je to kurevsky drahé".
V nějakém dokumentu jsem viděl jejich záměr umístit rakety na jakési vozíky jezdící v obrovské rouře pod zemským povrchem (obdoba ruských vlaků), ale již si nemůžu vzpomenout na podrobnosti.

Datum: 13.11.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: mobilní OZ

Jsem zvědavý jak to Američani na druhý pokus zvládnou - jestli se opravdu nechají inspirovat, nebo půjdou nějakou jinou cestou. Měli by si však pospíšit, protože v roce 2030 bych tu už nemusel být, takže se to nedovím.

Vyhledávání