internetový armádní magazín

Visla přináší do Polska americké Patrioty

03.04.2018 19:25

Polsko v minulých dnech uzavřelo velmi významný vojenský kontrakt. V rámci programu pojmenovaného "Visla" získá špičkové americké raketové systémy protivzdušné obrany typu Patriot PAC-3+. Ve své první fázi to bude zatím za 4,75 miliardy dolarů. Prodej Patriotů do Polska proběhne prostřednictvím amerického vládního fondu zahraničního vojenského prodeje FMS (Foreign Military Sales).

                                                               test střely PAC-3 MSE

                                                          (foto: Lockheed Martin / FU)

 

Podle smlouvy získají polské ozbrojené síly dvě baterie střel PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) s příslušnými systémy řízení a velení ochrany vzdušného prostoru IBCS (Integrated Air and Missile Battle Command System) s celkem šesti velitelskými stanovišti EOC (Engagement Operations Centers).
Dvě baterie Patriotů pro Polsko mají obsahovat celkem 2 x 8 odpalovacích zařízení M903, 208 "ostrých" střel PAC-3 MSE a 11 střel určených k testování. Každá baterie má ve své struktuře dvě samostatné palebné jednotky se čtyřmi odpalovacími stanovišti. Každá palebná jednotka je vybavena víceúčelovým radiolokátorem AN/MPQ-65 a čtyřmi stanovišti velení a řízení palby ECS (Control Station Engagement). K propojení stanovišť ECS se systémy řízení a velení IBCS slouží stanice integrované sítě kontroly palby IFCN (Integrated Fire Control Network).
V druhé fázi ambiciózního programu "Visla" by mělo být Polskem pořízeno dalších šest baterií systémů Patriot. Podle polských zdrojů by spolu s nimi měly být nakupovány levnější a méně výkonné střely verze PAC-2 GEM-T nebo SkyCeptor. Ty jsou určené k ničení letounů a vrtulníků, zatímco střely verze PAC-3 MSE se hodí spíše k ničení balistických raket.

Termín dodání dvou prvních baterií Patriotů byl dohodnut na rok 2022, dosažení počátečních operačních schopností (IOC) je plánováno na roky 2023 až 2024. Militarybox, CC BY-SA

 

Diskusní téma: Visla přináší do Polska americké Patrioty

Datum: 04.04.2018

Vložil: Jirka4form

Titulek: Patriot

Patriot = špatný obchod. Patriot jako cílový produkt - systém protivzdušné obrany je dobrý, ale struktura systému a většina aplikovaných řešení je příliš složitá a zbytečně komplikovaná. Patriot je proto náročný na provoz, obtížný na obsluhu a jeho cena je pochopitelně tomu všemu odpovídající, tedy ne zrovna přátelská. Podle toho co jsem četl, tak si dovolím malou dedukci, že kdyby se mohli Američani dříve podrobněji seznámit s ruským systémem S-300, tak by minimálně z části zvolili na Patriotu jiná řešení. To co si Poláci objednali, a co jim Američani slíbili, ještě v globálu nefunguje, některé části dokonce ani fyzicky vůbec neexistují. Pokud dosáhnou IOC v roce 2025 tak si budou moci blahopřát.

Datum: 04.04.2018

Vložil: Tomáš

Titulek: .

Zajímalo by mě, zda-li by to bylo řešení i u nás a v jakém počtu :-)

Datum: 04.04.2018

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: .

Podle našeho názoru je systém jako je Patriot pro AČR zcela zbytečný. AČR je početně malá a malá je také rozloha ČR. O případném rozsahu a typu ohrožení lze diskutovat. Pokud je známo, AČR nikdy neměla a nemá takové ambice si pořídit systém této výkonnosti. Pro AČR by bylo optimální si vytvořit PVO ze systémů, které se bohužel nenacházejí v katalozích výrobců zemí NATO. Každopádně současný stav protivzdušné obrany u AČR je hodně smutný. Pochybujeme, že by dokázala cokoliv efektivně ochránit.

Datum: 04.04.2018

Vložil: Mejla

Titulek: Patriot

Proč hned kydat na Poláky hnůj. Jen to s obranou vlastního státu myslí vážně. Na rozdíl od nás. Neschopnost ministerstva obrany cokoli modernějšího u nás pořídit bez skandálu a korupce je zarážející.

Datum: 04.04.2018

Vložil: Igor70

Titulek: .

Chudáci Poláci, když je ty ruské Iskandery tak strašně ohrožují, že nejsou psychicky schopni bez Patriotů ani pěstovat svá jedovatá jabka, šmelit a dávat průmyslovou sůl do salámů. Už s tím museli opravdu něco udělat a je dobře, že tu jsou "godni Amerykanie".

Datum: 04.04.2018

Vložil: Tommy

Titulek: Re: .

Tak oni pro své zákazníky udělají první poslední. Když jsou Češi prasata, co by sežraly o h*vno, kdyby bylo ve slevě, tak jej holt dodají. Jen bych připomněl, že na šizené polské potraviny u nás nikdo neumřel. Na pančovaný moravský chlast pár Poláků ano.

Vyhledávání