internetový armádní magazín

Vojenský raketoplán X-37B se po dvou letech v kosmu vrátil na Zemi

08.05.2017 17:00

V neděli 7. května 2017 se po dvou letech pobytu v kosmu vrátil na Zemi americký experimentální vojenský raketoplán X-37B. Jeho přistání proběhlo na dráze Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Jeden ze dvojice existujících X-37B se vydal na celkově čtvrtou vesmírnou misi označenou OVT-4 v květnu roku 2015. Stejně jako u všech třech předcházejících misí byl cíl i této utajen a je předmětem různých spekulací. Předpokládá se, že raketoplány X-37B postavené firmou Boeing ve spolupráci s NASA testují nové technologie, nové senzory, optické systémy a revoluční pohony. Asi nejvíce je zmiňován možný test iontového pohonného systému XR-5A, který byl připraven ve spolupráci amerického vojenského letectva a firmy Aerojet Rocketdyne. Militarybox, CC BY-SA

                                                                    raketoplán X-37B
                                                  
(foto: USAF / Boeing / Paul Pinner / PD)


                                                                 raketoplán X-37B
                                                     
(foto: G. de Chiara / CC BY-SA)

                                                                  

Diskusní téma: Vojenský raketoplán X-37B se po dvou letech v kosmu vrátil na Zemi

Datum: 10.05.2017

Vložil: vombat

Titulek: Star Wars

Budoucí vojenský raketoplán

X-37B je zatím technologický demonstrátor který by měl vyústit v skutečný vojenský raketoplán. S jakou škálou úkolů se pro něj počítá? Je to:

1.Vynášení experimentů do vesmíru a jejich návrat na zemi. Toto zvládnou už současné X-37B. Toto urychluje a zefektivnuje vývoj kosmické techniky.

2.Přemístování satelitů a jejich doplnování palivem. Např po nevydařeném startu přemístní fungující satelit z nefunkční dráhy na funkční. To bude stát mín než výroba nové družice. Po doplnění palivem mohou družice jež potřebují hojně manévrovat plnit svou funkci lépe a déle.

3.Orbitální opravy satelitů popř jejich odvoz zpět na zemi. Nebo také rychlé dočasné nahrazení nefungujícího satelitu přístroji ve vojenském raketoplánu.

4.Inspekce nepřátelských satelitů a jejich případné vyřazení z provozu. Co se tíče ničení družic na nízkých drahách je již dost prostředků. Budoucí vojenský raketoplán by ovšem měl dosahovat i geostacionární dráhy. (v rámci experimentů se dokonce uvažovalo o průzkumném obletu měsíce byt bez možnosti návratu)

5.Průzkum. Klasické průzkumné družice létají po stále stejných drahách. No a ti dole co sou pozorováni si podle nich mohou nejenom štelovat hodinky ,ale hlavně koordinovat aktivity jež chtějí utajit. Vojenský raketoplán by měl provádět rychlí překvapiví průzkum. Také díky vynikajícím manévrovacím schopnostem a to ve vesmíru i atmosféře. Pro průzkumné mise je primárně vyvíjena aparatura SIGINT/ELINT.

6. Orbitální bombardování zemského povrchu. Hyperzvukové kinetické střeli ve vesmíru nezní moc dobře a USA si toho byli vědomy. Proto Prostředek X-37B při svém prvním startu dostal velkou publicitu jako vojenský raketoplán a toto odvedení pozornosti vyšlo dokonale. Nebot kdo ví že v době prvního startu startoval z druhého konce USA hypersonický kluzák HTV 2 a simuloval tak operační vypuštění CAV z uvažovaného vojenského raketoplánu SMV. Současný X 37B se ale pro tyto operace příliš nehodí.

7. Námořní perlička na závěr. Překvapivě se k vojenskému raketoplánu hlásí námořní pěchota. Ta by ho chtěla využít k přepravě 13 plně vyzbrojených příslušníků U. S. Marine Corps. Na kterékoli místo na zemi v průběhu dvou hodin. Tyto studie probíhají pod označením SUSTAIN.

Nutno poznamenat že samotný X 37 není zatím schopen plnit úkoly případných operačních strojů. A to ani Přemístování satelitů a jejich doplnování palivem. Což by mělo při testování přijít další na řadu. Kdy se tak stane nikdo neví. Ovšem doba operačních strojů by nemusela být vůbec vzdálena. Ovšem původně se počítalo že k raketoplánu bude vyvinut flexibilní úsporný první stupen a teprve s ním by získal vojenský raketoplán plné operační schopnosti. I bez něj popř nějakou náhradou např space X ovšem může relativně brzy vzniknout kosmický bojoví systém který revolučně změní způsob vedení boje. Jen dodám že v rámci zákazu zbraní ve vesmíru by protidružicové i hyperzvukové kinetické zbraně měli být vypouštěny na suborbitální dráze viz hypersonický kluzák HTV 2.

Datum: 11.05.2017

Vložil: Locke

Titulek: Re: Star Wars

Něco takového již měli technicky vyřešené v bývalém SSSR v podobě projektu MAKS, kde bylo počítáno s pilotovanou i nepilotovanou verzí raketoplánu-kosmoplánu a jako nosič měl sloužit Antonov An-225 Mrija. Zcela autonomní, bezpilotní především nákladní verzi "posvětil" let kosmoplánu Buran již v roce 1988, který vykonal let zcela bez posádky, a ve vesmíru strávil 3 hodiny, i když zprvu byla požadována 3 denní mise, ale dle rozhodnutí pro demonstraci nebyla delší doba potřeba, USA něco podobného dokázali cirka roku 2010. U pilotované verze byla zvažována i " stíhačka satelitů-raketoplánů" a to zcela jednoduše za použití leteckých kanonů ráže 30mm. Dále vypouštění jaderných hlavic z orbitu proti nepříteli, taková SSBN ve vesmíru apod. Skutečné Star Wars. Všechny tyto projekty byli ukončeny cirka roku 1991 ze známého důvodu. Nyní po x letech možná "Vesmírné války" ožívají po pokroku v technologiích a zdánlivě bezedném financování na druhé straně bývalé barikády. Kdyby nedošlo ke kolapsu SSSR, kdo ví, na jaké úrovni by ruské kosmické technologie byli, to know-how v RF stále někde je, ale rovnalo by se to restartování výroby Tu-160 s mnohonásobně většími náklady, nehledě na současnou ruskou neochotu přenést zbrojení do kosmu. RF se soustředí na "ne agresorské" systémy jako je anti satelitní komplex PL-19 Nudol, průzkumné autonomní "balony-vzducholodě" ve velmi vysokých nadmořských výškách-hranici vesmíru, které mohou manévrovat a jsou mnohem blíže než družice a jejich cena je velmi příznivá... a jiné asymetrické způsoby. Čína se stále zatím ve vesmírném prostoru učí. Řekl bych, že skutečné Star Wars se stále odkládají někam do budoucna.

Datum: 12.05.2017

Vložil: vombat

Titulek: Re: Re: Star Wars

Čína koupila druhý rozestavěný AN 225 Mrija a hodlá ho dostavět. Koupila také dokumentaci k An 225. Nejpravděpodobněji chce získat technologie pro velká transportní letadla. Druhá méně pravděpodobná možnost je že rozeběhnou výrobu An 225. A nejdivočejší spekulace je ta že jako protiváhu vícenásobně použitelných raket Falcon od space X chtějí postavit něco jako Maks...Peníze by na to měli...Technologie od rusů by také mohli koupit...Ale zní to přece jen fantasticky. I když jestli nebudou chtít vypadnout z obchodu s raketovými nosiči tak budou jistě potřebovat protiváhu Falconu...Naprostý souhlas že projekt Maks by byl vysoce efektivní jak pro vojenskou tak civilní sféru i dnes natož před lety...jestli se nepletu tak byl dokonce postaven prototyp orbiteru...Po rozpadu SSSR Rusko chtělo v projektu pokračovat. Jenže na jen tento projekt by museli dát víc než byl celí jejich rozpočet pro Roskosmos...Evropa už pracuje na projektu ADELINE v rámci Ariane 6. Rusové přešlapují na místě. No a čína???

https://spaceflightnow.com/2016/08/13/ariane-6-rocket-holding-to-schedule-for-2020-maiden-flight/

Vyhledávání