internetový armádní magazín

Zetor Gerlach - od myšlenky k funkčnímu vozidlu za dva roky

08.08.2018 19:40

Dva roky zabralo vývojářům ze společnosti Zetor Engineering Slovakia, než přenesli myšlenku obrněného taktického vozidla z papíru do reality. Na projektu GERLACH se za tu dobu podíleli nejen špičkoví strojírenští inženýři, ale také odborníci s reálnými zkušenostmi z bojového nasazení. S testováním vozidla, které se aktuálně uchází o tendr slovenské armády na vozidla 4x4, pomáhá i někdejší závodník Rallye Dakar.

Myšlenka obrněného taktického vozidla 4x4 s názvem GERLACH se zrodila v roce 2016. Jejím autorem byli vývojáři společnosti Zetor Engineering Slovakia, jež je součástí skupiny HTC Investments. Ti ještě v témže roce společně s odborníky ze Zetor Engineering Brno začali s přípravou projektu a dalších aktivit.

                                                                   Zetor Gerlach

                                                      (foto: Zetor-Engineering / FU)

 

Během roku 2017 se projekt dostal do fáze, kdy začaly intenzivní práce na přípravě a výrobě demonstrátoru, tedy zcela funkčního vozidla, jež předchází prototypu. Na jeho vývoji se vedle českých a slovenských odborníků, kteří v projektu zúročili i dlouholeté zkušenosti s těžkou zemědělskou technikou, podíleli rovněž odborníci s reálnými zkušenostmi z vojenského průmyslu, včetně těch z bojového nasazení.

Funkční demonstrátor společnost poprvé představila odborné veřejnosti letos v květnu na bratislavském veletrhu IDEB. Od té doby se GERLACH podrobil řadě testů, a to jak na uzavřených polygonech, tak ve volném terénu. Obrněnec česko-slovenské produkce je rovněž mezi osmicí uchazečů o tendr slovenské armády na více než čtyři sta vozidel tohoto typu. Jejich testování probíhá od konce června ve VTSÚ Záhorie.

Další testy GERLACH čekají i v následujících týdnech a měsících, kdy se budou zkoušet nejen jeho jízdní vlastnosti, rychlost při pohybu terénem, ale třeba také brodivost, náklon, stoupavost či schopnost překonávat překážky. Na testování se podílejí jak samotní konstruktéři, tak i odborníci s vojenskými zkušenostmi. Vlastnosti při jízdě terénem pak aktuálně testuje též bývalý závodník Rallye Dakar, který vývojářům pomůže s odladěním podvozku vozidla.

Projekt cílí nejen na slovenský trh, ale i další země, jež budou v nejbližších letech realizovat nákup obdobné bojové techniky. Již v září plánuje firma účast na veletrhu MSPO v Polsku a následně i dalších zahraničních výstavách pro odbornou veřejnost. V hledáčku společnosti ZETOR Engineering Slovakia jsou rovněž i další evropské země a také některé trhy na Středním východě.

GERLACH je připravený na vysokou volitelnou balistickou a protiminovou ochranu dle STANAG 4569. Kabina vozidla je dimenzovaná tak, aby se do ní pohodlně vešlo až šest členů posádky o výšce až 190 cm a váze 120 kg včetně osobní výstroje a výzbroje. Prostorná kabina skýtá možnost v případě nouze pojmout až dva další vojáky. Prostor pro náklad pojme až 1500 kg zátěže.

Potenciální zákazníci mají možnost konfigurovat si dle potřeb jak prostor pro posádku na 2+2, 2+3, ale i 2+4 členy, tak i samotné využití vozidla. Militarybox, Lesetsky.cz, Zetor, tisková zpráva

 

 
 
G
M
T
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hlasová funkce je omezena na 200 znaků

 

Diskusní téma: Zetor Gerlach - od myšlenky k funkčnímu vozidlu za dva roky

Datum: 09.08.2018

Vložil: Jirka4form

Titulek: Gerlach

Gerlach je z těch nových předvedených CZ/SK vozidel asi nejhezčí, Zetor, jak se zdá, zvolil také dobrou cenovou politiku a také dobré PR. Teď už chybí jen pár maličkostí jako - aby to dobře jezdilo, aby to bylo spolehlivé, aby to něco vydrželo a aby se líbilo těm správným lidem.

Datum: 09.08.2018

Vložil: Erazim

Titulek: zbytočná nadpráca

Neviem prečo je potrebné takéto "PR zavádzanie:" Gerlach vyvinuli v IPM Industries, Zvolen (vyvíjali napr. aj Aligator Master II.), ktorý HTC kúpila.

Nič to nemení na tom, že to je zaujímavá konštrukcia, inšpirovaná M-ATV a JLTV a asi najlepšie čo si OS SR môže vybrať (veľmi zaujímavá je napr. garancia ceny!).

Datum: 17.08.2018

Vložil: sused Záviš

Titulek: Re: zbytočná nadpráca

Garancia ceny je fajn...len aby bola stabilne vyrovnaná (vysoká) kvalita výroby počas celej doby dodávok! Ono totiž ak povedzme stúpnu ceny surovín a materiálov a výrobca odberateľovi dal vopred garanciu ceny, tak potom ten nárast cien vstupov ide buď: 1.na vrub zisku výrobcu, alebo 2.sa premietne do nižšej kvality výroby (tým že výrobca nahradí drahé suroviny lacnejšími menej kvalitnými) :-/

Záznamy: 1 - 3 ze 3

Vyhledávání